Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-04-04 18:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Zmiany w finansowaniu OSP zagrożą jej istnieniu?

Olsztyn24
Gospodarze konferencji | Więcej zdjęć »
Część jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w regionie może przestać istnieć - zdaniem władz wojewódzkich OSP aż tak drastyczne mogą być konsekwencje zmian zawartych w poselskim projekcie ustawy o zasadach podziału środków otrzymywanych przez straż od firm ubezpieczeniowych, który posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie 16 marca tego roku.

O zmianach tych i ich konsekwencjach rozmawiano dzisiaj (4.04) w remizie OSP w Bartągu podczas konferencji prasowej z udziałem Józefa Maciejewskiego i Andrzeja Abako - członków zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Grzegorza Matczyńskiego, dyrektora zarządu wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie.

Obecnie, na podstawie Ustawy o ochronie przeciwpożarowej z 1991 roku, 10 procent wpływów ze sprzedaży ubezpieczeń od pożaru trafia do strażaków. Połowę tych środków dzieli Związek OSP RP (w naszym regionie to prawie 0,5 mln zł rocznie), resztę natomiast Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Jeżeli nowy projekt ustawy wejdzie w życie, to wpływy w całości na poszczególne jednostki OSP i PSP będzie dzieliła Komenda Główna (nadal będzie obowiązywać zasada  pół na pół”).
R E K L A M A
banner
Gospodarze konferencji podnoszą, że planowane zmiany źle odbiją się na działalności OSP, a wręcz mogą doprowadzić do likwidacji części z nich, ponieważ według nowych przepisów strażacy nie będą mogli starać się o dodatkowe pieniądze z innych zródeł (np. od samorządów), co zmniejszy pulę środków np. na umundurowanie i sprzęt, działania integracyjne z ludnością, szkolenia czy medale za oddaną służbę. Ponadto obawiają się, że centralizacja podziału funduszy doprowadzi do nieadekwatnego ich przekierowywania względem różnych potrzeb konkretnych jednostek OSP. Dlatego apelują do rządzących o wycofanie się ze zmian w proponowanym kształcie i zasiąście do wspólnych z ochotnikami konsultacji, których nie przeprowadzono.

Wystąpienia organizatorów konferencji publikujemy w materiale filmowym. Zapraszamy do zapoznania się z nim.  

Na Warmii i Mazurach obecnie funkcjonują 540 ochotnicze straże pożarne, w których działa blisko 17 tys. członków. Tylko w ubiegłym roku obsłużyły one samodzielnie 30 procent zdarzeń na terenie województwa.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~czekoldowy walczyk / 2017-04-06 13:00
No to PSL wpadł w panikę. Należy odpartyjnić straże pożarne, związek łowiecki, związek wędkarski i działkowców. To relikty komunizmu.
~ludwik / 2017-04-05 18:46
Zmiany nie zagrażają ani OSP, ani naszemu bezpieczeństwu. One zagrażają jedynie działaczom PSL!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja OSP ws. zmian w ustawie o ochronie przeciwpożarowej

04-04-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl