Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2018-02-16 20:15 | Rozmiar tekstu: A A A

W BWA Galerii Sztuki podsumowano projekt „Galeria Starego Olsztyna”

Olsztyn24
Podsumowanie projektu „Galeria Starego Olsztyna” | Więcej zdjęć »
W specjalizującej się w prezentacjach sztuki współczesnej BWA Galerii Sztuki w Olsztynie w piątkowy (16.02) wieczór podsumowano nietypowy dla tej instytucji projekt - „Galeria Starego Olsztyna”. „Galeria Starego Olsztyna” to projekt w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, którego celem było przybliżenie krajobrazu kulturowego miasta i jego dziejów, a także uwrażliwienie na jego wyjątkowy charakter - od wieków bowiem społeczność Olsztyna tworzyli ludzie różnych narodowości, kultur i tradycji.

- Ten projekt, który został wybrany do realizacji przez mieszkańców miasta w ubiegłorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, był dla nas trudnym zadaniem - przyznaje Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor BWA Galerii Sztuki w Olsztynie. - Starając się sprostać oczekiwaniom i władz miasta, i mieszkańców, postanowiliśmy poszukać partnera, który merytorycznie jest niewątpliwie lepiej przygotowany niż galeria sztuki współczesnej do mówienia o historii naszego miasta. Wybór padł na Fundację Borussia i Stowarzyszenie Borussia. Sądzę, że nie było lepszych partnerów do realizacji tego projektu, zważywszy na dotychczasową działalność tych organizacji oraz to co zrobiły dotychczas w ramach promowania historii naszego Olsztyna.

 
R E K L A M A
banner
Projekt „Galeria Starego Olsztyna” został zgłoszony do OBO przez Radę Osiedla Śródmieście w Olsztynie. Istotą projektu było zaprezentowanie w przestrzeni miejskiej szerokiej publiczności pocztówek i zdjęć dawnego Olsztyna. Historyczne widokówki i fotografie były prezentowane na murze aresztu śledczego przy Al. Piłsudskiego i na przystankach tramwajowych. Dzięki współpracy realizatorów projektu z Maciejem Wachowskim - kolekcjonerem starych pocztówek, oraz olsztyńskimi fotografikami: Jerzym Walugą i Jackiem Sztorcem, na potrzeby projektu udało się zgromadzić ciekawy materiał ikonograficzny - wyjątkowe świadectwo rozwoju miasta oraz przemian urbanistycznych i architektonicznych na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Zorganizowano trzy odsłony wystawy, którym towarzyszyły działania edukacyjne promujące historię miasta. Były to akcje „Tramwajowe podróże przez historię Olsztyna” - specjalne przejazdy tramwajem połączone z opowieścią o dziejach miasta i jego najciekawszych zabytkach oraz cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Równolegle zdjęcia historycznego Olsztyna były prezentowane na portalu Facebook, gdzie również można było śledzić i komentować realizację projektu.

Podczas podsumowania projektu jego realizatorzy usłyszeli ciepłe słowa podziękowania od prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza i zastępcy dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Roberta Szewczyka. Publiczność mogła natomiast wysłuchać krótkiego sprawozdania z realizacji projektu przedstawionego przez Kornelię Kurowską z Borussi, obejrzeć i przestudiować folder promujący „Galerię Starego Olsztyna” oraz wysłuchać opowieści dr. Jakuba Rudnickiego o najciekawszych miejscach i wydarzeniach związanych z obecnością tramwajów w mieście.

- Z formalnego punktu widzenia, spotkanie w BWA zamyka projekt „Galeria Starego Olsztyna” - mówi Gabriela Konarzewska, dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna. - Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by podobne projekty były realizowane w przyszłości, także tej najbliższej. Właśnie prowadzimy nabór wniosków organizacji społecznych na realizację zadań miasta z zakresu kultury. Może więc Borussia, czy też inne stowarzyszenie, złoży wniosek o sfinansowanie podobnego projektu przybliżającego krajobraz kulturowy miasta i jego historię. Pomysł jest, obszar do eksploracji jest, trzeba tylko chcieć z tych atutów skorzystać. Ta kraina jest bardzo bogata w historię, trzeba tylko po nią sięgnąć

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~Olsztyniak / 2018-02-17 18:39
Pani Gabriela zaprasza ? Ciekawe. Jak sie sklada podobne projekty to wielce szacowna komisja odrzuca !
~Zofia Barankiewicz / 2018-02-17 16:13
Cieszę się że powstały takie wspomnienia poprzez zdjęcia Ja przybyłam na Warmię i Mazury z rodzicami w 1945r i jak miałam naście lat złączelam fotografować mam też historyczne już zdjęcia z Olsztyna lat pięćdziesiątych robiłam już parę wystaw też chętnie bym swoje zdjęcia pokazała większemu audytorium Niestety pan Jacek Sztorc i pan Jerzy Waluga chociaż mnie znają nie zaprosili mnie do uczestniczenia w tym projekcie w 2017 r otrzymałam Nagrodę Prezydenta m Olsztyna właśnie za TE WYSTAWY o Starym Olsztynie 25 lat temu byłam Jedynym Fotografującym OJCA SWIETEGO Z WIZYTA W OLSZTYNIE
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Podsumowanie projektu „Galeria Starego Olsztyna”

»

16-02-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl