Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-11-10 20:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Najbardziej patriotyczna wystawa na Warmii i Mazurach udostępniona po modernizacji

Olsztyn24
Piotr Żuchowski - dyrektor Muzeum Warmii i Mazur oraz Małgorzata Strzyżewska - kurator wystawy | Więcej zdjęć »
W Domu Gazety Olsztyńskiej, filii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, otwarto dzisiaj (10.11) zmodernizowaną wystawę „Gazeta Olsztyńska 1886–1939”. Zanim jednak nastąpiło oficjalne otwarcie ekspozycji z udziałem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, wicemarszałek województwa Wioletty Śląskiej-Zyśk i prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, wystawę zaprezentowano dziennikarzom podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Domu Gazety Olsztyńskiej.

- Nie ma najmniejszej wątpliwości, że jest to najbardziej patriotyczna ekspozycja w województwie warmińsko-mazurskim - powiedział do dziennikarzy dyrektor Muzeum Warmii i Mazur. - Ogromną zaletą i wartością tej wystawy jest to, że w sposób „dotykalny” możemy doświadczyć, jak na terenie Warmii była propagowana myśl niepodległościowa przez Gazetę Olsztyńską i przez całe jej otoczenie. To środowisko to ludzie z patriotycznym nastawieniem, którzy bardzo często z wielkimi przeszkodami, realizowali myśl niepodległościową na terenie Warmii.

Ekspozycja przedstawia działania niepodległościowe na Warmii zogniskowane wokół „Gazety”. Wernisażem tej wystawy Muzeum Warmii i Mazur otworzyło obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
R E K L A M A
banner
„Gazeta Olsztyńska”, kultywująca polską świadomość narodową i polski język, jest niezwykle ważna dla dziejów Olsztyna i regionu. Ekspozycja pokazuje historię wydawnictwa, sylwetki jego twórców oraz poruszaną na łamach pisma problematykę – historię polskiej Warmii.

- Dom Gazety Olsztyńskiej to zrekonstruowany budynek, w którym w latach 1920-1939 mieściła się redakcja „Gazety Olsztyńskiej”, jedynej polskiej gazety ukazującej się na Warmii - powiedziała Małgorzata Strzyżewska z Muzeum Warmii i Mazur, kurator odnowionej wystawy. - I właśnie to, co w tym budynku się działo, jaka była jego historia powoduje, że wystawa o historii Gazety Olsztyńskiej jest dla nas najważniejsza, wręcz programowa, wyznaczająca kierunki naszej działalności. Pierwsza taka wystawa poświęcona historii Gazety Olsztyńskiej została otwarta 25 lat temu i z niewielką zmianą funkcjonowała do roku obecnego. W tym roku dało się pozyskać fundusze, żeby tę wystawę zrobić na nowo.

Na zmodernizowanej wystawie można obejrzeć unikatowe egzemplarze pisma, dokumenty i zdjęcia, elementy wyposażenia zecerni oraz maszyny drukarskie. Szczególnie cenna jest jedyna ocalała, po całkowicie zniszczonym przez Niemców wydawnictwie, pamiątka – kilkadziesiąt drukarskich czcionek. Zmodernizowana ekspozycja wzbogacona została o nowe wątki tematyczne, między innymi opinie czytelników o roli i znaczeniu pisma w kształtowaniu ich postaw życiowych.

Nowa aranżacja wystawy jest stylizowana na starą drukarnię. Obok tradycyjnych obiektów muzealnych pojawiły się również multimedia. Wśród nich audioprzewodnik po wystawie, stworzony w konwencji opowieści redaktora Seweryna Pieniężnego. Poza tym prezentacja multimedialna poszerzająca wiedzę o historii „Gazety Olsztyńskiej” i jej wydawcach. Aplikacja „Multimedialny zecer” umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z techniką pracy w tradycyjnej zecerni. Najmłodsi zaś będą mogli ubrać wirtualną lalkę w strój ludowy oraz mieszczański z lat 20. i 30. XX wieku.

Wystawa jest doskonale przygotowana dydaktycznie. Każdy zwiedzający z dużym zainteresowaniem będzie mógł prześledzić półwiecze historii „Gazety Olsztyńskiej” i jej roli w propagowaniu języka polskiego i myśli niepodległościowej wśród polskiej społeczności na Warmii.

Modernizacja wystawy kosztowała około 240 tys. złotych. 137 tys. to dotacja celowa z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a około 100 tys. to środki marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

Więcej informacji o zmodernizowanej wystawie w Domu Gazety Olsztyńskiej w naszej wideorelacji z dzisiajeszej konferencji prasowej.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~olsztyniak / 2017-11-11 15:05
"Gazeta Olsztyńska" w czasach Liszewskiego propagowała "myśl niepodległościową"? A to dopiero zaskoczenie - tego dotąd nikt nie odkrył. To lepsze niż "złoty pociąg"!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Prezentacja prasowa zmodernizowanej wystawy „Gazeta Olsztyńska (1886–1939)”

10-11-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl