Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2018-02-21 18:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Kazimierz Jędrzej Wosiek zaprezentuje w piątek w WBP wystawę „Solidarność. Polskie drogi do wolności”

Olsztyn24
 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza w piątek (23.02), o godzinie 17.00, do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy pamiątek z kolekcji Kazimierza Jędrzeja Wośka „Solidarność. Polskie drogi do wolności” w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkaset artefaktów związanych z powstaniem i działalnością Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, od 1980 roku do chwili obecnej. Są to oryginalne dokumenty; głównie plakaty, ulotki, zdjęcia, biuletyny związkowe, a także kartki żywnościowe i pieniądze z okresu PRL, autografy, okolicznościowe medale i odznaczenia, zaproszenia, bogaty zbiór filatelistyczny – w tym przykładowo znaczki pocztowe podziemnej „Solidarności”, Poczty Strajkowej, z internowania, z działalności cenzury w okresie stanu wojennego, z Krajowych Zjazdów Solidarności; a także dokumenty obejmujące inne okresy nierozłącznie związane z opozycją przeciw rządowi Polski Ludowej i komunizmowi, jak wydarzenia Grudnia'70 i Czerwca'76.

Wystawione przedmioty pochodzą z prywatnej kolekcji Kazimierza Jędrzeja Wośka – w 1981 roku oraz w latach 1989-1998 pracownika Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność” w Olsztynie, w latach 1982-1989 drukarza i kolportera prasy podziemnej „Solidarności” (pierwszy wydawca „Rezonansu” w lutym 1982 r.) oraz „Biuletynu Infor-macyjnego Solidarność Olsztyn”, olsztyńskich wydań „Solidarności Walczącej” i „Tygodnika Mazowsze” oraz biuletynu PBK-PWK. W latach 1983-1986 członka podziemnego Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
Kazimierz Jędrzej Wosiek jest animatorem wydarzeń kulturalnych, głównie wystaw, które przygotowuje i organizuje od ponad 20 lat na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Wystawy poświęcone są przede wszystkim historii „Solidarności” w kontekście historii Polski. Kolekcja prezentowana była m.in. na wystawach w Ostródzie, Olsztynie, Reszlu, Kętrzynie, Dobrym Mieście i Bartoszycach.

Autor monografii „Region Warmińsko-Mazurski NSZZ Solidarność w latach 1980-2005”, w: „Droga do Niepodległości. Solidarność 1980-2005”, wyd. Oficyna Wydawnicza VOLUMEN, Warszawa 2005.

Kazimierz Jędrzej Wosiek został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Srebrnym Krzyżem Zasługi i honorową odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Wystawa czynna do 7 marca 2018 r.

Zapraszamy!

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl