Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2018-02-27 15:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Miasto zrezygnowało z partnerstwa publiczno-prywatnego przy budowie nowej ciepłowni

Olsztyn24
Od lewej: prezes MPEC Konrad Nowak i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz | Więcej zdjęć »
Nie będzie wspólnej spółki w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie z partnerem prywatnym. Ciepłownia Kortowo pozostanie zatem w całości w zasobach komunalnych. To kluczowe założenie kontynuacji modelu organizacyjnego i finansowego planowanego przedsięwzięcia, o którym rozmawiano dzisiaj (27.02) na konferencji prasowej w olsztyńskim ratuszu z udziałem prezydenta miasta Piotra Grzymowicza i prezesa MPEC Konrada Nowaka.

Jak zapewnili gospodarze spotkania, w ramach planowanej inwestycji nadal priorytetem będzie zagwarantowanie dostaw ciepła mieszkańcom Olsztyna w perspektywie co najmniej kolejnych 30 lat. Drugi cel to zapewnienie termicznego przekształcenia frakcji palnej z odpadów komunalnych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, trzeci zaś to uzyskanie statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego.

W związku z rezygnacją z formuły PPP w realizacji budowy ekociepłowni, miasto ogłosiło dzisiaj przetarg nieograniczony na jej budowę. Inwestycją zajmie się podmiot prywatny wyłoniony w ramach postępowania przetargowego, który zostanie zobowiązany do zawiązania spółki celowej do jej wykonania. Ważnym aspektem wyboru partnera prywatnego podczas przetargu nieograniczonego jest konkurencyjność złożonych ofert, co ma bezpośredni wpływ na optymalizację kosztów. Będzie miało to odzwierciedlenie w przyszłości, gdyż rozliczenia MPEC-u będą realizowane wyłącznie do poziomu złożonej oferty.
R E K L A M A
banner
Rozwiązanie to wypracowano w oparciu o dialog techniczny z udziałem 32 oferentów. Wyrazili oni gotowość do odkupienia działki wraz z dokumentacją inwestycji przy ul. Lubelskiej. Oznacza to, że odpowiedzialność finansowa za realizację „nowego źródła” spada na partnera prywatnego. Ponadto po upływie zawartej na 25 lat umowy ekociepłownia wejdzie w zasób MPEC bez ponoszenia przez tę spółkę żadnych dodatkowych kosztów.

Pozyskanie za wykup działki środki pozwolą MPEC na modernizację ciepłowni Kortowo.

Stworzenie takiego modelu pozwala na przeniesienie całkowitego ryzyka budowy nowego źródła oraz operowania nim i sfinansowania na partnera prywatnego. MPEC jednak wciąż będzie miało uprawnienia do kontroli gwarantowanych parametrów technicznych, stanu technicznego instalacji oraz warunków sprzedaży energii elektrycznej a także innych wynikających z ustawy PPP, a także umowy PPP.

Więcej informacji w zapisie wideo konferencji. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. olsztyńskiej ekociepłowni

27-02-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl