Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-03-14 13:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńskie planetarium dzisiaj świętuje

Olsztyn24
Dzień Liczby π w olsztyńskim Planetarium | Więcej zdjęć »
Dzisiaj w kalendarzu widnieje data 14 marca. Jeżeli tę datę zapiszemy „po amerykańsku”, to otrzymamy liczbę 3,14, a ta każdemu, kto ukończył chociażby szkołę podstawową, powinna się kojarzyć z liczbą π (Pi), będącą wynikiem dzielenia obwodu koła przez długość jego średnicy. Liczba π od 1988 roku ma swoje święto właśnie 14 marca. Od 2016 roku Dzień Liczby π celebrowany jest również w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

- Liczba π obecna jest nie tylko w matematyce, ale i w astronomii, chociażby przy obliczaniu orbit obiektów kosmicznych - wyjaśnia Jacek Szubiakowski, dyrektor olsztyńskiego planetarium. - Ten nieskończony zbiór cyfr fascynuje więc nie tylko matematyków. Stąd też my, jako astronomowie, włączamy się w obchody Dnia Liczby π.

Jak dodaje dyrektor Szubiakowski, liczba π jest przedmiotem zainteresowania nie tylko naukowców ze sfery nauk ścisłych.
R E K L A M A
banner
- Niektórzy w tej liczbie szukają ciekawych tajemnic - mówi. - Ponieważ mamy do dyspozycji miliony, miliardy cyfr, możemy tam znaleźć różne rzeczy, na przykład własne nazwisko zakodowane w cyfrach. Jeżeli poszczególnym cyfrom liczby π przypiszemy litery polskiego alfabetu, to jest duże prawdopodobieństwo, że w liczbie tej swoje nazwisko znajdziemy.

Po raz pierwszy Dzień Liczby π w olsztyńskim planetarium świętowano w 2016 roku.

- Wydaje mi się, że jako instytucja, która ma wiele wspólnego z nauką, z jej popularyzacją, podjęliśmy dobrą decyzję, żeby narodzone w Stanach Zjednoczonych święto liczby π przenieść na polski grunt - mówi Jacek Szubiakowski.

W pierwsze olsztyńskie obchody Dnia Liczby π zaangażowali się młodzi artyści. Namalowali wówczas poliptyk obrazów symbolizujących liczbę π z dokładnością do tysiąca miejsc po przecinku, w którym każdej z cyfr liczby π przyporządkowano jeden kolor. Te obrazy można do dzisiaj oglądać w holu planetarium.

Dzisiejsze obchody święta były nieco skromniejsze. W ofercie były seanse filmowe pod kopułą planetarium w promocyjnej i zarazem symbolicznej cenie 3,14 złotego.

- To dlatego, że mocno się przygotowujemy na Dzień Planetariów, który obchodzić będziemy w najbliższą niedzielę, 18 marca - wyjaśnia dyrektor Szubiakowski. - Będzie to również czas, kiedy świętować będziemy 45. urodziny naszego planetarium.

Gwoździem Dnia Planetariów w Olsztynie będzie olsztyńska premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego poświęconego Mikołajowi Kopernikowi i największemu z jego dzieł, zatytułowanego „Tajemnice de Revolutionibus”. Film powstał przy wsparciu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Premierowy seans rozpocznie się o godz. 17.00. Bilety na ten, jak również inne seanse filmowe pod dużą kopułą planetarium 18 marca, będą w promocyjnej cenie 5 zł. W imieniu pracowników olsztyńskiego planetarium - zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl