Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-02-20 01:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Jubileusze w Olsztyńskim Planetarium

Olsztyn24
Przybyszów na jubileuszową uroczystość witał Mikołaj Kopernik (Jarosław Borodziuk) | Więcej zdjęć »
19 lutego to data ważna dla Olsztyna co najmniej z dwóch powodów: 19 lutego 1473 roku (545 lat temu) urodził się Mikołaj Kopernik, późniejszy znakomity mieszkaniec olsztyńskiego zamku, natomiast 19 lutego 1973 roku (45 lat temu) otwarto Planetarium Lotów Kosmicznych, dzisiaj działające jako Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Z okazji tych jubileuszy, w poniedziałkowy (19.02) wieczór, w planetarium odbyło się wydarzenie zatytułowane przez organizatorów „Urodziny Mikołaja Kopernika”, ale poświęcone obu jubileuszom.

W wydarzeniu mógł wziąć udział każdy, kto wcześniej odebrał w kasie planetarium bezpłatne zaproszenie. Reglamentacja w tym względzie była konieczna, bowiem sala projekcyjna, gdzie odbyła się jubileuszowa uroczystość, mieści tylko 160 osób, a chętnych do udziału w wydarzeniu było więcej.

Pod kopułą planetarium zasiedli m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przewodnicząca Rady Miasta Olsztyna Halina Ciunel z grupą olsztyńskich radnych, wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk, prof. Marek Sarna - przewodniczący Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, a także delegacja Centrum Hevelianum z Gdańska. Z zaproszenia Jacka Szubiakowskiego - dyrektora OPiOA, do udziału w uroczystości skorzystali także: prof. Stanisław Oszczak - organizator i pierwszy dyrektor Planetarium Lotów Kosmicznych w Olsztynie oraz jego następczyni na stanowisku dyrektora planetarium dr Jadwiga Biała. Przybył również Roman Piszczako - jeden z pierwszych pracowników olsztyńskiego planetarium, obecnie na emeryturze. Przy takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć jubilata - Mikołaja Kopernika, w którego postać wcielił się Jarosław Borodziuk, aktor Teatru Jaracza w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
W programie wydarzenia było przekazanie na ręce dyrektora Jacka Szubiakowskiego jubileuszowych gratulacji i życzeń przez prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, wicemarszałek Wiolettę Śląską Zyśk i prof. Marka Sarnę, a także kierownictwo działających w tym samym budynku instytucji kultury: dyrektora Biura Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki Małgorzatę Bojarską-Waszczuk oraz kierownika Biblioteki Multimedialnej Planeta 11 Jacka Smółkę. Potem o historii i dniu dzisiejszym Olsztyńskiego Planetarium opowiedział dyrektor Jacek Szubiakowski. Natomiast do niektórych osiągnięć Mikołaja Kopernika odniósł się w swojej prezentacji pt. „Kopernik i pieniądze” dr Wojciech Szalkiewicz z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Olsztynie.

Część artystyczną jubileuszowego wydarzenia wypełnił koncert Haliny Frąckowiak. Artystka zaprezentowała znane przeboje ze swojego repertuaru, ale w nowych, bardziej nostalgicznych aranżacjach. Zaśpiewała m.in. „Anna już tu nie mieszka”, „Dancing Queen”, „Mały elf”, „Jak pięknie by mogło być” i „Papierowy księżyc”.

Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło również tortu.

Więcej o jubileuszowym wydarzeniu na naszych zdjęciach i filmach.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [4]
~Moskwa / 2018-02-20 19:58
Nie bylo wielu osob, ale byla Frackowiak, ktora mimo 71 lat poleciala glosem chyba przez 3 oktawy jak piorin. Publicznosc wstala z miejsc.
~do Kebiz / 2018-02-20 16:11
może byli zaproszeni, ale nie przyszli. Zresztą dawni dyrektorzy byli obecni. Nie czepiajmy się... Chyba, że inaczej nie umiesz.
~Kebiz / 2018-02-20 14:36
Na gali zabrakło(wg mnie i tego co widać na fot.)) zasłużonych byłych (?) pracowników m.in. byłej dyr. Planetarium p. Brygidy Grad, Irakijczyka Ali Ghafura, czy byłych dyr. BWA, właściwie współgospodarzy obiektu, a całą imprezę można chyba było ulokować właśnie w dużej sali wystawowej BWA. Widać taka gala jaka bieżąca polityka !
~ewa / 2018-02-20 13:36
To bylo wydarzenie, jakich malo w Olsztynie.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Urodziny Mikołaja Kopernika w Olsztyńskim Planetarium (1)

19-02-2018

image galeria
Urodziny Mikołaja Kopernika w Olsztyńskim Planetarium (2)

19-02-2018

image galeria
Urodziny Mikołaja Kopernika w Olsztyńskim Planetarium (3)

19-02-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl