Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-03-15 21:01 | Rozmiar tekstu: A A A

W BWA o sposobach upamiętniania we współczesnej sztuce

Olsztyn24
Wykład dr Ewy Gładkowskiej „Między kultem a kulturą pamięci. O sposobach upamiętniania we współczesnej sztuce” | Więcej zdjęć »
Sztuka współczesna dla przeciętnego „zjadacza chleba” łatwa w odbiorze nie jest. Dlatego olsztyńskie BWA Galeria Sztuki zainaugurowało dzisiaj (15.03) drugi sezon wykładów o sztuce współczesnej dla młodzieży i dorosłych. Prelekcje dotyczyć będą najważniejszych i najciekawszych tendencji w sztuce współcześnie tworzonej. W przystępny sposób mają przybliżyć i oswajać słuchaczom z tą sztuką.

- Bardzo zależy mi na tym, żeby publiczność przestała bać się sztuki współczesnej, żeby wiedziała coraz więcej na ten temat. Dlatego właśnie organizujemy te wykłady - powiedziała nam Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor BWA Galerii Sztuki w Olsztynie. - W poprzednim roku zorganizowaliśmy cały cykl wykładów, w tym roku do tego powracamy. Namawiam, żeby nie obciążać się tak bardzo tym, że się czegoś nie wie, że czegoś się nie zrozumie na wystawach czy prezentacjach, które pokazujemy w galerii. Zaufajmy sobie, dajmy sobie też trochę miejsca na interpretację i na zwykłe poczucie, że kontakt z tego typu działalnością ludzkiego umysłu sprawia nam przyjemność. Nie musi, ale mam nadzieję, że po jakimś czasie zacznie tę przyjemność sprawiać.

Do udziału w spotkaniach w charakterze prelegentów dyrektor Bojarska-Waszczuk zaprosiła nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jako pierwsza zaproszenie przyjęła dr Ewa Gładkowska, historyk sztuki, zajmująca się sztuką współczesną. Prelegentka przygotowała wykład pod bardzo aktualnym tytułem: „Między kultem a kulturą pamięci. O sposobach upamiętniania we współczesnej sztuce”, oparty na przykładach artystycznego upamiętnienia ofiar II wojny światowej.
R E K L A M A
banner
- Ogólnie wykład jest poświęcony kulturze pamięci zbiorowej, pamięci kulturowej i pamięci indywidualnej, poświęconej XX wiekowi - powiedziała nam Ewa Gładkowska. - Starałam się wybrać takie przykłady, które są odzwierciedleniem tytułu wykładu, czyli gdzie jest kult, a gdzie jest kultura pamięci. Głównie jednak zadaję pytanie, czy w ogóle artyści dysponują taką możliwością, by w sposób manualny, wizualny, przedstawić to, co często jest wręcz niemożliwe do przedstawienia.

Gotowych recept do zastosowania w ramach tzw. polityki historycznej w wykładzie dr Ewy Gładkowskiej jednak nie było.

- Nie mam zamiaru mówić tego ludziom, chcę natomiast pokazać, jak sobie radzą artyści z kulturą pamięci, jak to jest trudne - powiedziała. - Poza tym w tle wykładu jest jeszcze inna myśl: czy jesteśmy zdolni do wzbudzenia w sobie empatii dla ofiar innej pamięci historycznej, czy możemy wejść na taki uniwersalny poziom myślenia o pamięci, o zjednoczonej pamięci. Bo wiadomo, że kraje środkowej i wschodniej Europy mają jednak trochę inną perspektywę, jeśli chodzi o pamięć II wojny światowej. Simone Weil powiedziała, że shoah jest doświadczeniem nas wszystkich. A w krajach środkowej i wschodniej Europy jest trochę inaczej. I o tym też chciałam powiedzieć.

Wykład dr Ewy Gładkowskiej zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zainteresowanych tematem zachęcamy do obejrzenia nagrania.

BWA Galeria Sztuki zapowiada kolejne wykłady o sztuce współczesnej. O terminach będziemy informować na bieżąco w Olsztyn24.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wykład dr Ewy Gładkowskiej w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie

15-03-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl