Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
SDRP | 2018-04-17 20:50 | Rozmiar tekstu: A A A
W wieku 85 lat odszedł dziennikarz, pisarz, działacz mazurski

Zmarł redaktor Tadeusz Willan

Olsztyn24
Redaktor Tadeusz Willan | Więcej zdjęć »
Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł od nas dzisiaj (17.04) Tadeusz Willan, prezes olsztyńskiego oddziału SDRP. Miał 85 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w rodzinnej Krutyni.

Tadeusz zawsze podkreślał, że jest Mazurem. Urodził się w mazurskiej Krutyni i tam na ojcowiźnie zwykle spędzał letnie miesiące swego życia. Ale mimo emerytury nadal parał się piórem, wydając „Mazurską Pocztę Bocianią” oraz biuletyn olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, którego był prezesem. Ostatnio napisał rozdział do książki poświęconej innemu Mazurowi – Erwinowi Krukowi.

Tadeusz Willan był rasowym dziennikarzem, redaktorem i literatem. Swój reporterski pazur pokazał w znakomitym reportażu historycznym „Droga przez morze”, ukazującym tragiczną ewakuację ludności cywilnej z Prus Wschodnich na przełomie lat 1944/1945. Była to jedna z pierwszych publikacji na ten temat w powojennej Polsce. Równie ważny w Jego twórczości był zbiór reportaży „Nienawiść i pajda chleba”. Jego powieść „...by światło, które jest w tobie nie stało się ciemnością” zdobyła nagrodę w konkursie „Pojezierza”. Tłumaczył również opowiadania niemieckiego prozaika i dramaturga Hermanna Sudermanna.
R E K L A M A
banner
Po ukończeniu dziennikarstwa i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim pracował w prasie: „Sztandarze Młodych”, „Głosie Olsztyńskim” (późniejszej „Gazecie Olsztyńskiej”), a od 1977 roku jako redaktor naczelny pisma „Warmia i Mazury”. Był współzałożycielem i przewodniczącym Stowarzyszenie Mazurskiego w Krutyni, gdzie organizował sympozja i spotkania na tematy mazurskie z udziałem wybitnych przedstawicieli świata nauki i mediów. Za swoją działalność był wielokrotnie wyróżniany, w tym Krzyżem Oficerskim OOP, odznaką „Zasłużonym dla Warmii i Mazur” oraz – w 2014 roku –  Krzyżem Zasługi na wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Pogrzeb Tadeusza Willana odbędzie się w najbliższy piątek, 20 kwietnia o godz. 12, w kościele ewangelickim w Mrągowie, skąd urna z prochami zostanie przewieziona na cmentarz w rodzinnej Krutyni.

Żegnaj, Przyjacielu! Rodzinie Zmarłego składamy serdeczne wyrazy współczucia

Zarząd Oddziału SDRP w Olsztynie

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl