Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-01-05 15:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn pożegnał Prof. Henryka Kostyrę

Olsztyn24
Akademickie pożegnanie prof. dra hab. Henryka Kostyry | Więcej zdjęć »
Środowisko akademickie Olsztyna pożegnało dziś (5.01) Prof. dr. hab. Henryka Kostyrę - rektora Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego, ale także naukowca związanego z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Profesor zmarł w Sylwestra 2016 roku, po ciężkiej chorobie.

Uroczystości pogrzebowe Prof. Kostyry rozpoczęły się mszą świętą w kościele uniwersyteckim pw. św. Franciszka z Asyżu. Po mszy nastąpiło akademickie pożegnanie zmarłego w auli im. Prof. Moczarskiego na terenie UWM. Przy urnie z prochami Profesora wartę zaciągali kolejno: przedstawiciele społeczności akademickiej Olsztyńskiej Szkoły Wyższej, przedstawiciele Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Rada Wydziału Nauki o Żywności UWM oraz Senat UWM.

W imieniu środowiska naukowego Prof. Kostyrę pożegnali:
R E K L A M A
banner
» dr hab. Waldemar Żebrowski - prorektor Olsztyńskiej Szkoły Wyższej,
» prof. dr hab. Mariusz Piskuła - dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie,
» prof. dr hab. Małgorzata Darewicz - dziekan Wydziału Nauki o Żywności UWM,
» prof. dr hab. Ryszard Górecki - rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Zmarłego pożegnał także wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.

Po uroczystości w auli im. Prof. Moczarskiego, urna z prochami Prof. Henryka Kostyry została przewieziona na Cmentarz Komunalny przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

Profesor Henryk Kostyra urodził się 10 listopada 1945 r. w Wolsztynie. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 1977 r., zaś doktora habilitowanego w 1985 r. Tytuł naukowy profesora nauk rolniczych nadał mu Prezydent RP w 1994 r. Profesor Kostyra był nauczycielem akademickim ponad 40 lat. Legitymował się wybitnym dorobkiem w dziedzinie biologii oraz technologii żywności i żywienia. W latach 1968-1984 był zatrudniony na Wydziale Technologii Żywności Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, gdzie pełnił wiele funkcji kierowniczych. Pracował również w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

W 2001 r. Profesor podjął pracę w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego. Dał się tam poznać jako ceniony wykładowca. Od 2003 r. pełnił również funkcję dziekana Wydziału Zdrowia Publicznego. Z dniem 1.10.2004 r. został prorektorem OSW, a po śmierci profesora Witolda Tulibackiego, 25.01.2006 r. objął stanowisko rektora OSW, które piastował aż do śmierci.

Wyrazem jego aktywności naukowej są liczne publikacje (ok. 160 pozycji) oraz udział w konferencjach krajowych i zagranicznych. Profesor Henryk Kostyra był autorytetem naukowym dla kilku pokoleń młodych naukowców. W ciągu 40-letniej pracy naukowo-dydaktycznej był promotorem ponad 30 prac magisterskich, 15 rozpraw doktorskich i konsultantem prac habilitacyjnych.

W ostatnich latach działalności naukowej zajmował się nutrikosmetologią, krzewił ideę nutrikosmetyki i nutrikosmetologii jako zespolenia nauki o żywności i żywieniu z kosmetologią.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~bartek / 2017-01-09 10:55
Wielka szkoda, skromny i wybitny człowiek. Cześć Jego Pamięci.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Akademickie pożegnanie Prof. dr. hab. Henryka Kostyry

05-01-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl