Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
mat. pras. | 2018-04-19 20:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Kościół ewangelicko-augsburski w Pasymiu wśród laureatów konkursu „Zabytek Zadbany”

Olsztyn24
Panorama Pasymia z kościołem ewangelicko-augsburskim (fot. mat. pras.) | Więcej zdjęć »
W środę (18.04) podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, ogłoszono laureatów konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” 2018. Wśród laureatów konkursu znalazł się kościół ewangelicko-augsburski w Pasymiu.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w tym roku odbyła się w Zamościu. Gospodarzami spotkania byli Bartosz Skaldawski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Andrzej Wnuk, prezydent Miasta Zamość. Uroczystość honorowym patronatem objęła prof. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków, podsekretarz stanu w MKiDN, Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski i Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.
R E K L A M A
banner
W tegorocznej edycji konkursu jury przyznało 5 nagród i 8 wyróżnień w sześciu kategoriach. Nagroda w specjalnej kategorii F: właściwe użytkowanie i trwała opieka nad zabytkiem została przyznana zabytkowi: kościół ewangelicko-augsburski w Pasymiu. Nagrodzony obiekt to kościół gotycki, od roku 1525 do dziś nieprzerwanie pełni funkcje świątyni ewangelickiej.

Nagrodę przyznano za wzorowe i systematyczne działania konserwatorskie obejmujące architekturę oraz wnętrza świątyni. Wspólnym mianownikiem wieloletnich prac jest właściwe rozpoznanie badawcze oraz poszanowanie integralności i autentyzmu zabytku. Kościół jest zarówno miejscem sprawowania liturgii, jak i ośrodkiem kulturotwórczym – służy koncertom, spotkaniom, działa przy nim muzeum parafialne.

Pozostali laureaci konkursu „Zabytek Zadbany” to:

A. Kategoria: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu 
Nagroda: 
Kaplica Hochberga przy kościele Świętego Wincentego i Świętego Jakuba – obecnej katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu, woj. dolnośląskie
Wyróżnienia:
1. Kościół parafialny Świętej Jadwigi Śląskiej w Miłkowie, woj. dolnośląskie
2. Kościół parafialny Świętego Jacka w Chochołowie, woj. małopolskie
3. Kościół parafialny salezjanów Świętego Józefa w Przemyślu, woj. podkarpackie

B. Kategoria: rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu
Nagroda:
Park-arboretum w Gołuchowie, woj. wielkopolskie

C. Kategoria: adaptacja obiektów zabytkowych
Nagroda:
Dwór Purgoldów w Psieniu-Ostrów, woj. wielkopolskie
Wyróżnienia:
1. Dawna trafostacja, obecnie Trafostacja Sztuki w Szczecinie, woj. zachodniopomorskie 
2. Zespół pałacowo-parkowy, obecnie siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, woj. śląskie

D. Kategoria: architektura i konstrukcje drewniane 
Wyróżnienia:
1. Kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, woj. śląskie
2. Kościół filialny Świętego Krzyża w Obornikach, woj. wielkopolskie

E. Kategoria: architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne
Nagroda:
Dawna hala walcowni cynku, obecnie Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach-Szopienicach, woj. śląskie
Wyróżnienie:
Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna wraz z chodnikiem podstawowym w pokładzie 510, obecnie obiekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, woj. śląskie

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl