Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2018-04-28 12:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Wystawę „Polskie benedyktynki mniszki” w Starym Ratuszu prezentuje Wojciech Stan

Olsztyn24
Głos zabiera Wojciech Stan. | Więcej zdjęć »
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, „Pałac Mortęgi” i Benedyktyńska Wspólnota „Benedictus” zaprosiły wczoraj (27.04) do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy fotograficznej „Polskie benedyktynki mniszki” Wojciecha Stana.

Wojciech Stan, urodzony w 1934 r. Absolwent Wydziału Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował również w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Członek ZPAF, autor ponad 30 indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych w kraju i za granicą (liczny udział w ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach fotograficznych). Jego zdjęcia były publikowane w ponad 60 publikacjach. Autor albumów o Radomiu, benedyktynach tynieckich oraz o polskich benedyktynkach mniszkach. Za wieloletnią działalność poświęconą byłemu obozowi zagłady na Majdanku, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artysta po raz drugi prezentuje swoje fotografie w Galerii Stary Ratusz - pierwsza wystawa odbyła się w 2008 r. i dotyczyła benedyktynów tynieckich. Obecna poświęcona jest różnym aspektom życia w dziewięciu istniejących klasztorach polskich benedyktynek. Zdjęcia Wojciecha Stana „uchylają w sposób niezwykle subtelny i wyciszony furty poszczególnych klasztorów”. Pokazują miłość człowieka do Boga i do ludzi, modlitwę i pracę dzisiejszych mniszek, które próbują tłumaczyć na współczesny język wyzwanie rzucone przez św. Benedykta przed półtora z górą tysiącem lat.
R E K L A M A
banner
Benedyktynki w Polsce

s. prof. Małgorzata Borkowska:

W Polsce jest obecnie dziewięć klasztorów mniszek reguły św. Benedykta, należących do kongregacji p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wspólnoty nie są duże: liczą od kilku do dwudziestu kilku zakonnic. Mają za sobą długą i burzliwą historię: wojny, kasaty, wygnania… Wiele klasztorów „obca przemoc” zniszczyła skutecznie, inne jednak bądź przetrwały, bądź odrodziły się po okresie prześladowań. I żyją nadal według napisanej w piątym wieku reguły.

Wystawie towarzyszy również wspomnienie o Magdalenie Mortęskiej, założycielce i reformatorce prezentowanych klasztorów.

Magdalena Mortęska żyła w latach 1554-1631. Zmarła w opinii świętości. Młodość spędziła w rodowej posiadłości w Mortęgach k/Lubawy. Tu dojrzewała w wierze i w powołaniu zakonnym. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

Wystawę można oglądać do 10 majabiezącego roku. Więcej o niej w zapisie wideo wernisażu, który wkrótce udostępnimy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy fotograficznej „Polskie benedyktynki mniszki”

28-04-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl