Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Lech Wąsowski | 2018-04-30 22:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Teatralna gala zakończyła tegoroczny Szkolny Przegląd Małych Form Scenicznych

Olsztyn24
Teatralna gala w OTL (fot. Lech Wąsowski - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Olsztyńskim Teatrze Lalek odbyła się dzisiaj (30.04) teatralna gala, podsumowująca trzy dni ciężkich zmagań w eliminacjach XVIII Szkolnego Przeglądu Małych Form Scenicznych Olsztyn 2018. Eliminacje odbywały się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 14 i to właśnie tam komisja sędziowska głowiła się nad przydziałem odpowiedniej liczby punktów zespołom oraz nad wyborem osobowości teatralnych.

Wszyscy zwycięzcy i delegacje pozostałych ekip zebrali się na teatralnej widowni. Było już jasne, które grupy teatralne zajęły pierwsze miejsca, ale kto był drugi, trzeci?. A może ktoś otrzymał wyróżnienie? O teatralnych osobowościach też nikt nic nie wiedział. Panowała atmosfera napięcia i oczekiwania na ogłoszenie werdyktu jury.

Galę rozpoczęła Julia Zawadzka pięknym wykonaniem piosenki. To właśnie ona, wraz z kolegą Bartoszem Hertrampfem, poprowadziła dzisiejszą uroczystość. Prowadzący poprosili głównego organizatora przeglądu - Alinę Bogdańską, do mikrofonu. Głos zabierali również obecni na gali goście, którzy skierowali do wykonawców i ich opiekunów słowa podziwu dla kunsztu aktorskiego i reżyserskiego.
R E K L A M A
banner
Po części oficjalnej przyszedł czas na nagrody w kategorii przedszkoli, w której wystąpiło osiem grup teatralnych:

» I miejsce – Przedszkole Miejskie nr 13 za sztukę „Czerwony Kapturek”; osobowością w tym spektaklu została Hanna Podgórska, która rewelacyjnie odegrała rolę Słońca,
» II miejsce - Przedszkole Miejskie nr 32 za przedstawienie „W krainie bajki”; osobowością została Maja Kaczmarek, która zagrała Kopciuszka,
» II miejsce – Przedszkole Miejskie nr 39 – „Zabawa w śpiącą królewnę”.

Przyznano jeszcze jedną nagrodę za osobowość w tej kategorii wiekowej. Otrzymała ją reprezentująca Przedszkole Miejskie nr 10 Matylda Wade za rolę Kapturka w przedstawieniu „Czerwony Kapturek i zielony las”.

Po wręczeniu nagród nastąpił pierwszy występ na prawdziwej scenie Teatru Lalek. Występ była jedną z nagród dla najlepszych wykonawców. To były emocje. Scena, kurtyna, światła, widownia, nagłośnienie i wszystko nowe, ciekawe. Jak tu sobie poradzić z nasilającą się tremą? Młodzi aktorzy poradzili sobie znakomicie i wypadli jeszcze lepiej niż w eliminacjach. Otrzymali za to wielkie brawa.

W tej kategorii szkół podstawowych zespoły teatralne były podzielone na dwie grupy: klasy I – III oraz IV – VII. Pokazały one łącznie jedenaście przedstawień. Jurorzy przyznali:

- I miejsce (I–III) – Szkoła Podstawowa nr 15 - „Alicja – kto ma największy problem”,
- II miejsce (I–III) – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 101 – „Żabka – bajka warmińska”; osobowością w tym przedstawieniu została Amelia Banaszek za rolę Matuli,
- III miejsce (I–III) – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Piątka” – „Jutro będzie lepiej”,
- wyróżnienie (I–III) – Szkoła Podstawowa nr 17 – „Czerwony Kapturek”.

Po odczytaniu werdyktu publiczność zachwycała się kolejnym wyśmienitym występem młodych aktorów, a przedstawiciele klas IV–VII ciągle z niepokojem czekali na oficjalne rezultaty w swojej kategorii, które były następujące:

- I miejsce (IV–VII) – Szkoła Podstawowa nr 4 – „Pętla”,
- II miejsce (IV–VII) – Szkoła Podstawowa nr 33 – „Bajkowy sen”,

Przyznano teź jedną nagrodę dla osobowości w kategorii klas IV–VII. Została nią aktorka Pola Blanda ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 101 grająca w sztuce „Lilie” rolę Pani.

Chwilę po ogłoszeniu werdyktu uczestnicy gali mogli delektować się nieco bardziej dorosłym rodzajem sztuki. Tak jak przy poprzednich przedstawieniach, raczej kolorowych i wesołych, było słychać na widowni wesołe komentarze i śmiech, to przedstawienie laureatów w kategorii klas IV-VII spowodowało, że wielu dorosłych ocierało łzy.

Ostatna kategoria wiekowa przeglądu to szkoły gimnazjalne i ponadpodstawowe. W tej kategorii oceniane były tylko cztery prezentacje:

- I miejsce – Społeczne Gimnazjum nr 101 – „Jeleń”; w tym spektaklu zauważono dwie osobowości teatralne: Łukasza Żółcińskiego za rolę Dziadka i Rafała Grzelkę za rolę Tęgiego Turysty,
- II miejsce – Gimnazjum nr 17 – „Słowik i Ewa”,
- III miejsce – IX Liceum Ogólnokształcące z Klasami Gimnazjalnymi,
- wyróżnienie – Zespół Szkół Gastronomiczno–Spożywczych za spektakl „Metro 2033”.

Tę część gali zakończyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 14 Żaneta Żokowska, która wykonała piosenkę „Nie zapomnij”.

Na zakończenie wręczono dyplomy wszystkim nauczycielom, którzy włożyli wiele pracy w perfekcyjne przygotowanie młodzieży, tej młodszej i tej starszej, do udziału w tegorocznym przeglądzie. Podziękowano też wszystkim jurorkom. Podobnie wszystkie grupy, nawet te, które nie zostały laureatami przeglądu, otrzymały upominki za wysiłek włożony w przygotowania. Jednym słowem dziękowano wszystkim i wszyscy dziękowali sobie wzajemnie za tegoroczne spotkanie i rywalizację. Oczywiście wszyscy obiecali sobie podobne spotkanie w roku przyszłym. Być może nastąpi ono ponownie w szerszym niż w tym roku gronie.

Lech Wąsowski

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl