Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
zespół | 2018-05-10 20:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Historia nie musi być nudna

Olsztyn24
Ekspedycja zuchów na Olsztyn | Więcej zdjęć »
Wszyscy doskonale wiemy, że nauka historii jest ważna i potrzebna, lecz jak zachęcić do tego dzieci, gdy za oknem taka ładna pogoda? Odpowiedź na to pytanie zna kadra 12 Gromady Zuchowej „Skorpionki” z Hufca Warmińskiego ZHP im. Ryszarda Knosały w Olsztynie.

Harcerscy wychowawcy co roku wybierają kierunek działań - w tym roku była to realizacja propozycji programowej „Ekspedycja”, stworzonej przez Programowy Ruch Odkrywców. Zgodnie z harcerską zasadą nauki przez zabawę, każdy zuch został małym odkrywcą własnego regionu.

Postanowiliśmy skupić się na olsztyńskim starym mieście, a dokładniej na różnicach w jego wyglądzie dawniej i dziś. Odwiedziliśmy lokalne skarbnice historii - miejsca, do których olsztynianie powinni zaglądać znacznie częściej.
R E K L A M A
banner
Naszą ekspedycję rozpoczęliśmy od odnalezienia makiety Starego Miasta, która zainspirowała nas do znalezienia informacji o powstaniu miasta Olsztyna. W tym celu udaliśmy się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, gdzie poznaliśmy legendę o św. Jakubie. Korzystając z bibliotecznych zbiorów porównywaliśmy wygląd obecnej okolicy do znalezionych zdjęć. Nie zapomnieliśmy o Muzeum Warmii i Mazur, w którym obejrzeliśmy wystawę „Olsztyn dawniej i dziś”.

Po tym jak poznaliśmy tak wiele ciekawych informacji z historii naszego miasta, mieliśmy szansę własnoręcznie pomalować pocztówki z wizerunkiem starych olsztyńskich kamienic oraz poznać dawne metody druku w Domu Gazety Olsztyńskiej.

Kolejnym punktem naszej wyprawy był Zamek Kapituły Warmińskiej. Zrobiliśmy sobie zdjęcie z Kopernikiem i pytaliśmy przechodniów o jego historię. Czy wiedzieliście czym zajmował się on na naszym zamku? Astronomią!

Żeby zdobyć więcej informacji, udaliśmy się do planetarium, gdzie poznaliśmy i zrozumieliśmy co to takiego astronomia. Na sam koniec naszą wiedzę wykorzystaliśmy tworząc własną makietę Starego Miasta, a także lepiąc baby pruskie - jeden ze słynnych symboli Olsztyna.

Teraz już wiemy, że historia wcale nie musi być nudna - wręcz przeciwnie! Nauka historii to wspaniała przygoda, a nam udało się osiągnąć zamierzone cele. Wiemy jak dawniej wyglądał Olsztyn, znamy słynne postacie i legendy. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się powtórzyć ekspedycję, tym razem odwiedzając inne miejsca i poznając kolejne ciekawe historie.

Dh. Alicja Eliasiak/Dh. Julia Korzeniewska

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [1]
~:) / 2018-05-14 06:34
Dobrze wiedzieć, że w Olsztynie działają TACY wychowawcy! Pozdrawiam :)
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl