Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-05-13 19:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Majówkę z książką zorganizowali... dziennikarze

Olsztyn24
Majówka z książką Stowarzyszenia Dziennikarzy RP | Więcej zdjęć »
Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej, pod kierownictwem nowego prezesa Marka Książka, wychodzi „na zewnątrz”, do swoich czytelników. Dzisiaj (13.05) na dziedzińcu olsztyńskiego zamku stowarzyszenie zorganizowało pierwszą w swojej historii „Majówkę z książką”.

- „Majówka z książką” to pomysł naszego nestora, Feliksa Walichnowskiego - mówi prezes Marek Książek. - Chcieliśmy pokazać, że nie tylko zajmowaliśmy się i zajmujemy dziennikarstwem prasowym czy radiowym, ale również jesteśmy autorami większych publikacji poza dziennikarskich, jak chociażby monografie.

Na zamkowym dziedzińcu można było zobaczyć wybrane publikacje książkowe nie tylko prezesa Książka, ale także Janusza Poryckiego, Bolesława Pilarka (nieobecnego na majówce autora reprezentował dziś Zygfryd Gładkowski), Feliksa Walichnowskiego, Henryka Leśniowskiego, Andrzeja Cieślaka i Janusza Segieta. Gościem dziennikarzy była też Helena Piotrowska, autorka książek biograficznych o ludziach Olsztyna i regionu.
R E K L A M A
banner
- Celem naszej majówki nie jest sprzedawanie książek, ale zaprezentowanie swojej twórczości - wyjaśnia Marek Książek. - A gdyby ktoś chciał kupić nasze książki, to wskażemy mu adres, gdzie może je nabyć.

Niektórych z zaprezentowanych pozycji kupić już raczej nie będzie można, jak chociażby napisanej przez Janusza Segieta biografii jednej z aktorek olsztyńskiego Teatru Jaracza Eugenii Śnieżko-Szafnaglowej. Jak powiedział autor, z nakładu 2,5 tys. egzemplarzy tej biografii zachowały się tylko dwa. Dzisiejsza majówka była więc też okazją do obejrzenia swoistych „białych kruków” wśród wydanych na Warmii i Mazurach książek. Niewykluczone jednak, że podobna do dzisiejszej okazja powtórzy się za rok, za dwa i w następnych latach.

- W naszych planach jest rozszerzenie wydarzenia - informuje Marek Książek. - Może w przyszłym roku uda się zrealizować taką majówkę z naszym bratnim Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich.

Z D J Ę C I A
Komentarze [5]
~"wiesiołek" / 2018-05-15 06:57
Fajna inicjatywa. Obawiam się jednak, że jest swego rodzaju "zaklinaniem czasu" Chyba trzeba się pogodzić z nieodwracalnym upadkiem czytelnictwa. A o formie "papierowej" trzeba - zwyczajnie - stopniowo zapominać. Przyczynami tego stanu są zmiany kulturowe. Inne szkolnictwo, inne treści komunikacji medialnej... Nie wydaje mi się także, by rację miał Kebiz w swym komentarzu obwiniającym za tę sytuację "durnych dekomunizatorów".
~Kebiz / 2018-05-14 14:14
Żałuję, że za późno się dowiedziałem, bo chętnie odwiedziłbym zacnych ludzi pióra z naszego miasta. Popieram p. Marka Turkowskiego co do sensowności reaktywacji Dni Oświaty, Książki i Prasy, które w przeszłości aktywnie współorganizowałem jako księgarz. Przez durnych dekomunizatorów obecnie lektura książek to domena ... kilku procent Polaków !
~Wierna czytelniczka / 2018-05-14 13:13
Fajna inicjatywa czekamy na wiecej
~Marek Turkowski / 2018-05-13 21:10
W zamierzchłych czasach co roku, w maju, w każdym mieście odbywały się Dni Oświaty, Książki i Prasy, połączone z kiermaszem książek a także osobistym ujawnianiem się autorów i możliwością pozyskania ich dedykacji. Kiedy ten obyczaj zanikł? Czy uległ dekomunizacji? Czy organizatorzy dzisiejszej imprezy wierzą, że uda się ten zwyczaj przywrócić?
~Marek Książek / 2018-05-13 20:37
Dzięki za relację. Policzyliśmy się (choć wszystkich nie było) i udowodniliśmy, że wiek nie przeszkadza aktywności.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl