Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:26 28 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwika, Walerii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
waclawbr | 2019-09-21 20:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Sukcesem zakończyły się wykopaliska na Polach Grunwaldu

Olsztyn24
Zabytki znalezione podczas wykopalisk na Polach Grunwaldu | Więcej zdjęć »

Dzisiaj (21.09) dobiegły końca tegoroczne prace wykopaliskowe na Polach Grunwaldu. Penetrujący przez tydzień działki o łącznej powierzchni ok. 70 hektarów detektoryści i archeolodzy znaleźli kilkadziesiąt „nowych” zabytków.

- To był wyjątkowy sezon - mówi dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Znaleźliśmy kilkadziesiąt grotów od strzał i bełtów. To jest naprawdę bardzo dobry wynik.

Co roku eksploratorom udaje się znaleźć szczególny zabytek. W poprzednim sezonie badań archeologicznych był to XV-wieczny tłok pieczętny, w tym roku „rarytasem” jest fragment miecza.

- Wczoraj, pod koniec badań, udało się odnaleźć głowicę średniowiecznego miecza - mówi dyr. Drej. - To znalezisko bardzo ciekawe, bo bardzo rzadkie. To jest ewidentnie głowica średniowiecznego miecza, co świadczy o tym, że w miejscu jego znalezienia na pewno odbyło się jakieś starcie rycerskie. Zakładając kontekst znaleziska, można mieć 100-procentową pewność, że miecz został tam porzucony 15 lipca 1410 roku!
R E K L A M A
Teraz znalezione na Polach Grunwaldu zabytki zostaną poddane konserwacji. Miłośnicy historii będą mogli je zobaczyć za rok, w salach wystawowych nowo budowanego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

To był szósty sezon badań archeologicznych prowadzonych w rejonie, w którym miała się rozegrać największa bitwa średniowiecznej Europy. Eksploratorzy już myślą o przyszłych sezonach, chociaż szansa na odnalezienie miejsca głównej bitwy nie są wielkie.

- Jest pytanie, czy kiedykolwiek będzie to możliwe - zastanawia się Szymon Drej. - Jednak pewne zagęszczenie znalezisk w określonych miejscach pozwala nam już na dość poważne naukowe wnioski.

Poszukiwacze będą eksplorować nie tylko miejsca wokół Grunwaldu, których jeszcze nie przeszukiwali, ale także tereny wcześniej już przebadane.

- Należy pamiętać, że opłaca się i należy wracać na działki, które kilka lat temu były już przebadane - mówi dyrektor Drej. - Ta ziemia jest użytkowana, pracuje i pozostawione w ziemi przedmioty też się przemieszczają. Pamiętajmy też, że technologia idzie do przodu i z roku na rok mamy coraz lepszy sprzęt do poszukiwań.

W tym roku w wykopaliskach na Polach Grunwaldu uczestniczyło ok. 60 osób, w tym goście z Litwy.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.