Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:44 17 maja 2024 Imieniny: Brunona, Sławomira
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Literatura, czytelnictwo
d. | 2020-05-26 15:53 | Rozmiar tekstu: A A A

„Przepisy ze śpiewnika” - nowy projekt literacki Agaty Grzegorczyk-Wosiek

Olsztyn24
Agata Grzegorczyk-Wosiek (fot. archiwum autorki - wszystkie) | Więcej zdjęć »

„Przepisy ze śpiewnika” to jedno z 2223 stypendiów przyznanych w ramach ministerialnego programu „Kultura w sieci” i jedno ze 160 o charakterze literackim. Projekt ten realizowany będzie w Olsztynie przez Agatę Grzegorczyk-Wosiek.

W latach 30. ubiegłego stulecia babcia pani Agaty - wówczas 10-letnia dziewczynka Krysia - założyła niewielki zeszycik na piosenki i zatytułowała go, pisząc na okładce „Śpiewnik”. Jednak w środku znalazły się nie piosenki a przepisy, spisane zarówno przez nią, jak i przez jej mamę, mieszkające wówczas na Kresach Wschodnich - w miejscowości Sarny.

- Z rodzinnych opowieści wiem, że zeszycik był w użyciu do późnych lat powojennych - zdradza pani Agata. - Przechowywał w sobie informacje, tajne receptury i wskazówki kulinarne, ale też (pomiędzy wierszami) wiedzę o ludziach i sposobie ich życia.

Społeczność małych miast i miasteczek, nie tylko na Kresach, tworzyła się wówczas poprzez różne komponenty. Jednym z nich były właśnie przepisy wędrujące od domu do domu, co często odznaczało się w tytule przepisu. I tak w śpiewniku są ciastka Wiciuni, Serowiec pani Połoczkowskiej czy Placek pani Turskiej. Każdy z przepisów ma swoją historię, którą Agata Grzegorczyk-Wosiek będzie próbowała odkryć i ubrać ją w słowa.
R E K L A M A
- Jeszcze niedawno, będąc z wizytą w jednym z kresowych domów w Olsztynie, zostałam poczęstowana tzw. sucharkami, które i ja znam z dzieciństwa - wspomina autorka projektu. - Okazuje się, że przepisy przetrwały w wielu rodzinach i są do dzisiaj stosowane przy różnych okazjach.

Zeszyt jest dzisiaj stuletnim zabytkiem. Papier jest materiałem trwałym, jednak stosunkowo szybko widać na nim „znaki czasu”. Pożółkłe strony dodają mu uroku, ale też mówią o tym, jak łatwo rzeczy ulegają zniszczeniu i zapomnieniu. Projekt jest pomysłem na to, by wskrzesić to co zapomniane nie tylko słowem, ale i obrazem, realizacją starych receptur, zamieszczeniem efektów tych działań w Internecie, który jest dzisiaj wykładnią nie tylko naszej małej lokalnej społeczności.

W ramach projektu jego autorka założy zatem blog „Przepisy ze śpiewnika” pod adresem: przepisyześpiewnika.wordpress.com. Będą na nim zamieszczane posty opowiadające o kolejnych historiach, sceny archiwalnych zapisków i ich współczesne realizacje.

- Bardzo bym chciała, żeby blog stał się miejscem wymiany doświadczeń, zrzeszającym, tak jak kiedyś, społeczność oraz zbliżającym do siebie ludzi z miejsc odległych w czasie i przestrzeni. - wyznaje pani Agata. - O postępie prac i o każdym nowym wpisie będę informowała poprzez swoje konto FB. Zapraszam wszystkich do współpracy.

******

Agata Grzegorczyk-Wosiek jest autorką wielu utworów wierszowanych i prozatorskich, w których słowo odgrywa ogromną rolę. Część z nich skierowana jest do osób dorosłych, a część do dzieci. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: teksty (w kategorii poezji śpiewanej) do płyty „Olsztyn Kocham”, nagranej przez zespół Czerwony Tulipan, bajkowe teksty do płyty „Cztery pory roku są w Olsztynie” kwartetu smyczkowego Avista, książki dla dzieci: Miasto Bajek, Spacer Pana Kopernika, Tajemnice Zamku nad Łyną, 365. Co się stało z kalendarzem?

Na podstawie tekstu Spacer Pana Kopernika Olsztyński Teatr Lalek wystawił spektakl, został także przeprowadzony miejski konkurs literacko-rysunkowy dla dzieci. Utwory z książki Miasto Bajek prezentowane były przez uczniów na konkursach recytatorskich rangi wojewódzkiej.

Autorka zrealizowała również projekt pn. Pamiętnik prababki, który polegał na digitalizacji, spisaniu oraz opracowaniu literackiemu pamiętników przesiedleńczych z czasów II wojny światowej. Od 3 lat bierze także udział w projekcie NCK - Bardzo Młoda Kultura. Realizowała w tym czasie projekty literacko-regionalne: Każdy ma swoją bajkę oraz Każdy ma swoją historię. Uczestniczy w licznych spotkaniach w palcówkach oświatowo-wychowawczych: księgarniach, szkołach, świetlicach i przedszkolach, a także w audycjach radiowych, a także akcjach o charakterze społecznym.

Na co dzień jest pracowniczką muzeum, co dodatkowo inspiruje ją do działań związanych z historią i regionem.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.