Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:59 17 maja 2024 Imieniny: Brunona, Sławomira
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Mas. | 2020-08-15 20:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Łazienka dla seniora – na co zwrócić uwagę przy projektowaniu?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Seniorzy w wielu przypadkach mają już ograniczoną sprawność ruchową. Proste czynności sprawiają im trudność. Niektórzy nie poruszają się już samodzielnie, a z pomocą kul lub nawet na wózku. To zdecydowanie ogranicza ich samodzielność, która jest dla nich ważna, przede wszystkim w łazience, gdzie chcieliby wciąż o siebie zadbać bez pomocy drugiej osoby. Taką łazienkę trzeba odpowiednio zaplanować, korzystając z dostępnych rozwiązań stworzonych z myślą o osobach z ograniczeniami ruchowymi.

Bez ograniczeń

W takiej łazience podłoga musi być równa, nie powinno być żadnych różnić w jej wysokości, a więc rezygnujemy z wszelkich progów, podwyższeń i schodów. Wannę zamieniamy na prysznic. Wysokie ściany wanny utrudniają lub nawet uniemożliwiają wejście i wyjście, szczególnie przy śliskiej powierzchni. Podobnie jest z wysokimi brodzikami, to także dla niektórych osób starszych duża przeszkoda. Lepszym wyborem będzie prysznic typu walk-in, czyli bez brodzika. Odpływ wykonywany jest w podłodze, która jest równa w łazience i pod prysznicem. Dzięki temu senior może z powodzeniem nie tylko wejść pod prysznic, ale również wjechać do niego wózkiem.

Ponadto rezygnujemy z chodników i dywaników, które sprzyjają potknięciu. Pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia wnętrza zachowujemy odpowiednią odległość, aby możliwe było łatwe poruszanie się na wózku. Aby można było maksymalnie blisko podjechać do umywalki, wybieramy model wiszący, bez szafek i z wolną przestrzenią pod umywalką.

Pomocne akcesoria

Korzystanie z łazienki będzie łatwiejsze i wygodniejsze, jeżeli znajdą się w niej uchwyty, usprawniające poruszanie się seniora. Zawieszamy je na ścianach lub mocujemy do podłogi w zależności od wybranego modelu oraz wolnej przestrzeni w łazience. Dostępne są również uchwyty składane, które bardzo dobrze sprawdzają się w małych łazienkach. Przydają się po obu stronach misy WC i umywalki. Nie powinno ich zabraknąć pod prysznicem, gdzie warto zamontować dodatkowo siedzisko, pozwalające na przyjęcie wygodnej pozycji siedzącej. Uchwyty mocujemy na wysokości dopasowanej do wzrostu seniora lub też jego pozycji zajmowanej na wózku. Dotyczy to też wysokości montażu poszczególnych sanitariów.
R E K L A M A

Bezpieczne i wytrzymałe płytki podłogowe

Podłoga nie może być jedną z przeszkód dla osoby starszej. Płytki łazienkowe lub płytki podłogowe do kuchni koniecznie muszą mieć wykończenie antypoślizgowe. Poznamy je po oznaczeniu R12. Jest to istotne zarówno dla osób poruszających się na wózku, jak też jeszcze samodzielnie, ale już z trudnościami. Pamiętamy o równym ułożeniu płytek, aby nie pojawiły się na podłodze żadne nierówności. Ponadto płytki powinny być odporne na ścieranie, co jest szczególnie ważne przy osobach poruszających się na wózku.

Aranżacja łazienki dla seniora wymaga dobrego zagospodarowania przestrzeni. Musi być w niej więcej wolnego miejsca, niż w innych łazienkach, dlatego nierzadko musimy zrezygnować z pralki w łazience, aby można było swobodnie manewrować wózkiem. Konieczne jest zamontowanie uchwytów oraz wyrównanie podłogi. Wanna nie jest dobrym pomysłem, za to najlepszym rozwiązaniem jest prysznic bez brodzika.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.