Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:37 23 kwietnia 2024 Imieniny: Gerarda, Jerzego
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Oświata, edukacja
inf. pras./d. | 2022-01-13 17:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Nasz język, nasza tożsamość

Olsztyn24
(fot. facebook Allensteiner Gesellschaft Deutscher Minderheit in Allenstein)

W siedzibie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie została dzisiaj (13.01) zwołana konferencja prasowa pod hasłem. „Nasz język, nasza tożsamość”, aby wyrazić sprzeciw wobec krzywdzącej środowisko mniejszości narodowych i etnicznych decyzji podjętej przez posłów na posiedzeniu sejmu w dniu 17 grudnia 2021, w sprawie przegłosowania i przyjęcia ustawy budżetowej, która zawiera poprawkę poselską zmniejszającą finansowanie nauki języka mniejszości narodowych i etnicznych w szkołach o prawie 40 milionów złotych.

W konferencji udział wzięli Miron Sycz - wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jarosław Słoma - przewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych przy Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Bernard Gaida - przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Sabina Reguła - przewodnicząca Nidzickiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej, nauczyciel języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej oraz doradca metodyczny języka mniejszości narodowej, Lubomira Tchórz - dyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach i Michał Schlueter - wiceprzewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

- Region Warmii i Mazur to najbardziej wielokulturowy region w Polsce, ta wielokulturowość ubogaca ten region i mieszkańców naszego województwa - mówi Sabina Reguła. - To tutaj największymi przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych jest mniejszość niemiecka oraz ukraińska. Zatem w województwie warmińsko-mazurskim są szkoły z nauczanym językiem ukraińskim oraz szkoły z dodatkową nauką języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Trzeba pamiętać, że rodzice tych właśnie uczniów są pełnoprawnymi obywatelami Polski, obywatelami płacącymi podatki w Polsce. A tych uczniów przez decyzję obcięcia subwencji oświatowych na zajęcia dla nich przeznaczone będzie się dyskryminować.

W uzasadnieniu poselskiej poprawki wskazano, że od 1 września bieżącego roku planowane są zmiany organizacyjne w nauczaniu języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Tygodniowy wymiar nauczania ma zostać zmniejszony o 2 godziny.
R E K L A M A
Obecnie na Warmii i Mazurach niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w 43 szkołach uczy się 2 182 dzieci w wymiarze 3 godzin lekcyjnych tygodniowo. Wiele tych szkół to wiejskie placówki, które na skutek braku wsparcia nauki niemieckiego jako języka mniejszości mogą zostać zamknięte co będzie skutkowało komplikacjami dla dzieci i kadry pedagogicznej tych placówek.

Podczas konferencji jej gospodarze zaapelowali, by Sejm przyjął zgłoszone we wtorek przez Senat poprawki, które mają przywrócić pełne finansowanie nauki niemieckiego jako języka mniejszości narodowych.

- Warto podziękować Senatorom RP za ich przyzwoitą postawę i warto się zwrócić do Sejmu, aby tą poprawkę Senatu przyjął - stwierdził Miron Sycz. - To wszystko jest przed nami. Mamy nadzieję, że ta konferencja też przyczyni się do tego, aby posłowie przynajmniej naszego regionu zachowali się przyzwoicie.

Przeciwko decyzji Sejmu zaprotestował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.