Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:18 29 kwietnia 2024 Imieniny: Katarzyny, Piotra
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Ochrona zdrowia
Agnieszka Deoniziak | 2022-10-28 14:31 | Rozmiar tekstu: A A A

W sobotę akcja badań okulistycznych dla dzieci

Olsztyn24
Dr n. med. Maria Szwajkowska (fot. archiw. WSSD)

Około połowa dzieci w wieku szkolnym ma problemy z widzeniem oraz wady wzroku. Eksperci coraz częściej zwracają uwagę, że te wady wzroku stanowią już choroby cywilizacyjne. Na coraz powszechniejsze występowanie wad wzroku u dzieci (głównie krótkowzroczności), zwłaszcza w wieku szkolnym, ogromny wpływ ma styl życia i środowisko. Nie bez powodu jeden z typów krótkowzroczności określa się jako krótkowzroczność środowiskową. To efekt coraz większej dostępności do komputerów, smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Korzystanie z tych urządzeń wiąże się z długotrwałym siedzeniem i wpatrywaniem się z bliska w ekran. Dodatkowo okres pandemii i nauki zdalnej spowodował narastający problem wad wzroku u dzieci.

- Już 6-latki zaczynają mieć problemy z krótkowzrocznością, spowodowaną m. in. częstym korzystaniem z różnych ekranów z bliska - przyznaje dr n. med. Maria Szwajkowska, koordynator Oddziału Okulistycznego w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. - Badanie wzroku dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole jest konieczne, żeby wiedzieć z czym dziecko startuje w pierwszej klasie. Czy będzie miało problemy z czytaniem, pisaniem, widzeniem z tablicy.

Dr n. med. Maria Szwajkowska dodaje, że takie badanie profilaktyczne jest również bardzo pomocne, by wykryć tzw. zezy ukryte lub niedowidzenie jednego oka w przypadku różnowzroczności, tzn. gdy w jednym oku jest wada wzroku, a w drugim nie ma, więc ogólnie dziecko widzi całkiem dobrze i nie zgłasza dolegliwości. Jeśli szybko zastosujemy odpowiednie okulary i rehabilitację wzroku, możemy poprawić ostrość widzenia w chorym oku. Natomiast w sytuacji gdy nie mamy świadomości, że jest wada i trzeba ją leczyć - dziecko może nie odzyskać już pełnego widzenia tego oka. Ważna jest też świadomość, że nie lecząc wad wzroku u dzieci zamykamy im w przyszłości drogę do wykonywania wielu zawodów, w których ważny jest dobry wzrok, np. służb mundurowych.

Aby zwrócić uwagę na wagę profilaktyki wad wzroku, lekarze okuliści ze szpitala dziecięcego w Olsztynie łącznie przebadają 100 dzieci w ramach programu „Wczesne wykrywanie wad wzroku u dzieci w wieku wczesnoszkolnym i rozpoczynających szkołę w wieku 6-9 lat”, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Lekarze okuliści zbadają dzieci na obecność zeza, a także wykonają badań ostrości wzroku i refrakcji. Program jest adresowany do dzieci nie będących pod stałą opieką poradni okulistycznej.
R E K L A M A
Badania odbędą się w sobotę, 29 października i w sobotę, 26 listopada. Jutro badania zostaną przeprowadzone w Poradni okulistycznej szpitala dziecięcego w Olsztynie w godz. 9.00-11.20. Uwaga! Z badań mogą skorzystać tylko dzieci, które zostały zapisane podczas rejestracji telefonicznej, która odbyła się 27 października. Lista na sobotę, 29 października jest już zamknięta. O terminie rejestracji telefonicznej na sobotę, 26 listopada szpital będzie informować na szpitalnym Facebooku kilka dni przed terminem badań.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.