Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:29 28 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwika, Walerii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Ochrona zdrowia
AS/creativeanswer | 2023-07-05 00:04 | Rozmiar tekstu: A A A
Rezonans głowy: przygotowanie do badania i przeciwwskazania

Na czym polega rezonans magnetyczny głowy? Przygotowanie do badania i przeciwwskazania

Olsztyn24
(fot. mat. pras.) | Więcej zdjęć »

Rezonans magnetyczny głowy jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem diagnostycznym, często wykorzystywanym w medycynie. Pozwala on bowiem na wczesne wykrycie wielu chorób układu naczyniowego i nerwowego.

Rezonans magnetyczny to nowoczesna i bardzo dokładna metoda obrazowania, stosowana między innymi przy podejrzeniu udaru, przewlekłych i ostrych bólach głowy oraz w diagnozowaniu chorób neurodegeneracyjnych. Dzięki rezonansowi magnetycznemu wykrywane jest stwardnienie rozsiane i wiele innych chorób neurologicznych. Badanie przeprowadza się bez udziału promieniowania jonizującego. Pozwala ono nie tylko na wykrycie schorzeń we wczesnym stadium ich rozwoju, ale także na monitorowanie postępów leczenia.

Badanie uznawane jest za wyjątkowo skuteczne i bezpieczne. Mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, o których warto pamiętać. Pacjenci kierowani są na rezonans magnetyczny przez lekarzy prowadzących, a do samego badania powinni się odpowiednio przygotować.

Rezonans magnetyczny - jak przebiega badanie?

Rezonans wykonywany jest za pomocą specjalnej tuby, do której częściowo wjeżdża pacjent. Warto zaznaczyć, że badanie jest bezbolesne, a pacjent przez cały czas pozostaje pod opieką personelu medycznego. Jeśli zacznie on odczuwać jakikolwiek dyskomfort lub pojawią się objawy klaustrofobii, może od razu zgłosić to osobie prowadzącej badanie. Aby rezonans został wykonany prawidłowo, w tubie należy pozostać nieruchomo. W urządzeniu na organizm badanego oddziałuje silne pole magnetyczne, co pozostaje bezpieczne i bezinwazyjne. Rezonans magnetyczny głowy trwa z reguły od 20 do 45 minut.
R E K L A M A

Na czym dokładnie polega rezonans magnetyczny głowy?

W rezonansie wykorzystuje się pole magnetyczne i komputerowo generowane fale radiowe. Podczas badania wykorzystywane są prawa fizyki o właściwościach magnetycznych atomów tworzących ciało człowieka.

Ludzkie ciało składa się głównie z wody, czyli atomów tlenu i wodoru. W polu magnetycznym protony ustawiają się równolegle. Fale elektromagnetyczne pobudzają protony organizmu, a w czasie powrotu do ich pierwotnego stanu energetycznego dzięki temu zjawisku możemy otrzymać sygnał który poddawany jest odpowiedniej obróbce przez aparat i uzyskujemy obraz diagnostyczny W wyniku badania tworzone są wysokiej jakości, szczegółowe obrazy narządów i tkanek. Struktury ośrodkowego układu nerwowego uwidaczniane są w różnych przekrojach i płaszczyznach. Wyniki odczytywane są przez specjalistów z doświadczeniem w tej dziedzinie.

Rezonans magnetyczny pozwala wykryć zmiany ogniskowe powstałe w tkankach miękkich głowy. Jeśli badanie odbywa się z wykorzystaniem kontrastu, ewentualne zmiany ogniskowe uwidaczniają się także w naczyniach. W razie wątpliwości rezonans można powtórzyć lub zlecić pacjentowi dalsze badania diagnostyczne.

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny ma wiele zastosowań i przeprowadza się go w diagnostyce różnorodnych chorób. Na badanie kierowane są osoby, które cierpią na nawracające lub długo utrzymujące się bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, szumy uszne, a także osoby, u których zauważono upośledzenia w przewodnictwie nerwowym i ogniskowe objawy neurologiczne.

Rezonans magnetyczny głowy wskazany jest w przypadkach:

 Urazu czaszki i mózgu po wypadku, np. wypadku samochodowym
 Choroby oczodołów
 Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
 Stwardnienia rozsianego
 Nowotworu mózgu i przerzutów
 Schorzenia przysadki mózgowej
 Alzheimera (rezonans pozwala na ocenę stopnia atrofii tkanki mózgowej)
 Wczesnego wykrywania udarów niedokrwiennych mózgu

Rezonans magnetyczny z użyciem kontrastu

O tym, czy podczas rezonansu magnetycznego zostanie wykorzystana substancja cieniująca zwana kontrastem, decyduje lekarz. Użycie kontrastu często nie jest koniecznie lub mogą wystąpić przeciwwskazania do jego zastosowania.

Wskazaniem medycznym do użycia kontrastu są na przykład takie choroby jak stwardnienie rozsiane oraz guz mózgu. W przypadku stwardnienia rozsianego kontrast pozwala na wykrycie aktywnych ognisk zapalnych. Substancja umożliwia także odpowiednie zobrazowanie guza.

Rezonans magnetyczny z użyciem kontrastu powinien być poprzedzony badaniem stężenia kreatyniny w organizmie pacjenta.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego głowy?

Aby wyniki rezonansu magnetycznego były miarodajne, bezpieczne i dokładne, do badania należy się odpowiednio przygotować. Na rezonans trzeba przyjść bez makijażu, ponieważ drobinki metalu, które znajdują się w niektórych kosmetykach mogą zafałszować wyniki. Nie można też używać lakieru do włosów. Przed wejściem do pokoju, w którym będzie odbywało się badanie, należy zdjąć wszelką biżuterię, ozdoby i spinki do włosów, zegarki, paski, okulary, a także aparaty słuchowe oraz wszystkie inne przedmioty zawierające metalowe elementy. Na zewnątrz pomieszczenia trzeba też zostawić telefon oraz portfel z kartami płatniczymi.

Na rezonans najlepiej przyjść w luźnym, niekrępującym ubraniu które nie zawiera: nitek brokatowych, metalowych cekinów itd...

Jeżeli rezonans będzie przeprowadzony z wykorzystaniem kontrastu, pacjent nie powinien niczego jeść minimum dwie godziny przed badaniem. Pić może tylko wodę niegazowaną, za to najlepiej w sporych ilościach, zarówno przed badaniem, jak i po. Lekarza należy poinformować o wszystkich zażywanych lekach i alergiach.

Jakie są przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego głowy?

Rezonans magnetyczny to badanie bezinwazyjne i bezpieczne. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Do takich przeciwwskazań należą między innymi:

 Obecność metalowych ciał obcych w ciele pacjenta
 Noszenie stałego aparatu ortodontycznego- w niektórych przypadkach
 Wszczepiony rozrusznik serca, implant ślimakowy, neurostymulator (niektóre aparaty, zwłaszcza te bardziej nowoczesne nie stanowią przeszkody do badania)

Posiadanie wszelkich implantów i protez należy zgłosić lekarzowi przed badaniem. Ich obecność może (choć nie musi) być przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego głowy. Pod wpływem pola magnetycznego ciała obce w organizmie pacjenta mogłyby się przemieścić, a także zwiększyć swoją temperaturę. To z kolei groziłoby niebezpiecznym poparzeniem wewnątrztkankowym.

Zazwyczaj nie wykonuje się też rezonansu magnetycznego kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzeci trymestrze rezonans uznawany jest za bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla płodu. Pacjentkom w ciąży nie wykonuje się rezonansu magnetycznego z wykorzystaniem kontrastu ze względu na składniki obecne w substancji, które mogłyby przeniknąć do płodu. Badanie przeprowadza się tylko w sytuacjach, kiedy lekarze uznają je za konieczne.

Rezonans magnetyczny wykonuje się w dość ciasnym urządzeniu, na co źle mogą reagować pacjenci cierpiący na klaustrofobię. Należy o niej poinformować lekarza przed badaniem.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny można wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak czas oczekiwania na to badanie może być dość długi. Szybciej wykona się rezonans w placówkach prywatnych. Ceny zależą od miejscowości i centrum diagnostycznego. Wahają się z reguły od 450 do 600 złotych.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
LUXMED
05-07-2023
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.