Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:49 29 kwietnia 2024 Imieniny: Katarzyny, Piotra
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
D./inf. pras. | 2023-12-23 12:21 | Rozmiar tekstu: A A A

W Galerii Stary Ratusz WBP otwarto ostatnią w tym roku wystawę

Olsztyn24
Wystawę otwarto w Starym Ratuszu WBP | Więcej zdjęć »

W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie otwarto w środę (20.12) wystawę „Leśny Plener Malarski – Mazury lat 50-tych. Artystyczna podróż w głąb historii Mazur”.

Latem Stodoła Chochół gościła artystów na Leśnym Plenerze Malarskim. Tegoroczny temat to „Mazury lat 50-tych”. Plener był nie tylko artystyczną podróżą, ale także hołdem dla przeszłości i dziedzictwa Mazur. Pozwolił uczestnikom odkryć i docenić niezwykłą atmosferę tamtych lat, tworząc jednocześnie niezapomniane dzieła sztuki.

Spychowo, malownicza miejscowość położona na Mazurach, stała się areną artystycznego wydarzenia, które przeniosło uczestników w atmosferę lat 50. Nadleśnictwo Spychowo zorganizowało plener malarski, w którym tematem przewodnim były urokliwe Mazury sprzed wielu dekad.

W malowniczym otoczeniu jezior, zielonych lasów i tradycyjnych wiejskich chat, artyści z różnych zakątków kraju zgromadzili się, aby oddać hołd i uwiecznić atmosferę minionych lat na płótnach. Twórcy, zafascynowani historią i kulturą Mazur, przenieśli się w czasie, aby odkryć ducha i piękno tego magicznego regionu w jego pierwotnej formie.
R E K L A M A
Plener otworzył spektakl Teatru Chochół pt. „Diabli nadali”, który opowiada o tamtych latach. Na początku artyści byli nieco przerażeni trudnym tematem, ale okazało się, że każdy z nich odpowiedział na niego bardzo osobiście i zupełnie różnie. Łucję Kopkę zainspirowały wiersze Gałczyńskiego, które napisał w tym czasie na Mazurach. Ula Dyl-Nadolna i Jacek Gorzawski namalowali portrety znaczących ludzi związanych z lasem z tamtych lat. U Macieja Załuskiego znajdziemy ukrytego w dziupli ludowego Kłobuka. Barbara Gębczak namalowała w oszczędnej formie domy mazurskie. Joanna Kaczmarczyk zachwyciła się nieprzemijającym pięknem natury tych rejonów.

Plener malarski był nie tylko okazją do twórczego wyrazu, ale także do wspólnego dzielenia się inspiracjami i doświadczeniami artystycznymi. Uczestnicy dzielili się technikami malarskimi, poruszali tematykę historyczną i kulturową regionu oraz opowiadali inspirujące historie z przeszłości. Była to także doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości i stworzenia artystycznej społeczności.

Nadleśnictwo Spychowo, jako organizator pleneru, zadbało o wszelkie szczegóły, aby uczestnicy mogli skoncentrować się na tworzeniu. Zapewniono im dogodne warunki zakwaterowania i wyżywienia oraz przyjazną atmosferę, sprzyjającą rozwojowi kreatywności i inspiracji.

Wystawienie prac w „Stodole Chochół” stworzonych podczas pleneru malarskiego było prawdziwym wydarzeniem artystycznym. Odwiedzający mieli okazję podziwiać różnorodność stylów, perspektyw i interpretacji lat 50-tych na Mazurach. Dzięki talentowi i wrażliwości artystów, widzowie mogli przenieść się w czasie i poczuć magię tamtych dni.

Ekspozycję można oglądać do 11 stycznia 2024 r.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „Leśny Plener Malarski – Mazury lat 50-tych. Artystyczna podróż...”
20-12-2023
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.