Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:20 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
wb/inf. pras. | 2024-03-14 13:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Miliony euro na rozwój Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna

Olsztyn24
Spotkanie prasowe w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie | Więcej zdjęć »

W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie zawarto dzisiaj (14.03) porozumienie związane z finansowaniem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Olsztyna. Podpisy pod porozumieniem umożliwiających przekazanie samorządom lokalnym z budżetu województwa 73,5 mln euro złożyli marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, w obecności starosty olsztyńskiego Andrzeja Abako oraz wójtów i burmistrzów gmin położonych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Olsztyna: Barczewa, Dywit, Gietrzwałdu, Jonkowa, Purdy i Stawigudy.

Miliony złotych dofinansowania ZIT MOF Olsztyna będą pochodzić z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 (FEWiM). Pomoc zaadresowana jest do trzech biegunów wzrostu w województwie warmińsko-mazurskim, w tym ich miejskich obszarów funkcjonalnych, tzw. MOF. Są to Olsztyn, Elbląg i Ełk, co wynika z pozycji tych miast w regionie, która jest określona w celu głównym strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa.

W ramach programu regionalnego FEWiM zaplanowano na inwestycje terytorialne łącznie dla trzech MOF-ów 8 proc. budżetu programu tj. 142 mln euro (103 mln EFRR oraz 39 mln EFS+).

Zgodnie z porozumieniem, w ramach FEWiM na projekty realizowane na terenie gmin: Olsztyn, Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda i Stawiguda zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przekaże 73,5 mln euro. Te pieniądze uzupełniają pulę środków w wysokości 48,3 mln euro, przeznaczonych już przez zarząd województwa na realizację trzech projektów strategicznych: inwestycje w ulicę Nowobałtycką w Olsztynie, planetarium w Olsztynie oraz Centrum Dziedzictwa Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie.
R E K L A M A
- Daje to łącznie prawie 122 mln euro do zainwestowania na preferencyjnych warunkach - mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa. - Spodziewamy się, że instytucje funkcjonujące w MOF Olsztyna będą ubiegać się o fundusze także w regularnych konkursach. Obiecujemy również wsparcie Olsztyna w ubieganiu się o pieniądze europejskie w ramach programu operacyjnego dla Polski Wschodniej. W systemie instytucjonalnym tego programu mamy swoich emisariuszy. Liderem ZIT MOF jest prezydent Olsztyna i oddając mu dziś symbolicznie tak znaczną część budżetu naszego programu regionalnego liczę, że realizacja porozumienia będzie odpowiedzią nie tylko na nowe wyzwania Olsztyna, ale również na wyzwania i potrzeby całej warmińsko-mazurskiej ziemi.

Środki na instrument ZIT dla MOF Olsztyna zagwarantowane w programie dostępne będą w dedykowanych liniach budżetowych w trybie konkurencyjnym, co oznacza zamknięte dla wnioskodawców z obszaru MOF Olsztyna konkursy.

- Strategia rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego to podstawowe narzędzie wspólnego zarządzania obszarem większym niż jedna gmina - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - My ją realizujemy wspólnie z Barczewem, Dywitami, Gietrzwałdem, Jonkowem, Purdą i Stawigudą. Wartość tej współpracy ze znaczącym wsparciem samorządu województwa udowodniliśmy już w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Dzięki temu wtedy powstało Regionalne Centrum Bezpieczeństwa, zadbaliśmy też o tzw. drogi trzeciorzędne. W nowej perspektywie stawiamy na edukację, działania społeczne, dalszy rozwój transportu zbiorowego, ekomobilność, a także - co szczególnie ważne dla terenów poza Olsztynem - rozwój sieci kanalizacyjnych i wodociągowych.

Lista projektów zidentyfikowanych w strategii ZIT MOF Olsztyna zawiera obszary, w których planowane jest aplikowanie o fundusze europejskie na:

- inwestycje w infrastrukturę dla transportu publicznego, tabor, węzły przesiadkowe, infrastrukturę pieszą i rowerową, wdrażanie i rozwój inteligentnych systemów transportowych (ITS),

- inwestycje w systemy wodno-kanalizacyjne w gminach MOF (przepompownie, oczyszczalnie, stacje uzdatniania wody i inteligentne systemy zarządzania sieciami),

- realizację programów rozwojowych szkół/placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne,

- usługi społeczne, w tym utworzenie regionalnej Strefy Pomocy - Centrum Informacji i Koordynacji na rzecz osób niesamodzielnych i ich rodzin oraz centrum pomocy dzieciom pokrzywdzonych przestępstwem.

Zawarte dzisiaj porozumienie musi być zrealizowane i rozliczone do końca 2029 roku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Podpisanie umów na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne MOF Olsztyna
14-03-2024
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.