Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:39 29 kwietnia 2024 Imieniny: Katarzyny, Piotra
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2024-04-10 21:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Recital organowy w wykonaniu Marka Stefańskiego odbędzie się w piątek w filharmonii

Olsztyn24

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza w nadchodzący piątek (12.04), o godzinie 19.00, na recital organowy.

Wystąpią:
» Marek Stefański - organy, pozytyw
» Jagienka Perlikiewicz-Kass - prowadzenie koncertu.

W programie kompozycje na organy:

» Johann Sebastian Bach (1685-1750)/Karl Straube (1873-1950) - Fantazja, chorał i fuga podwójna na podst. Chorału z Johannes-Passion BW245/5 („Vater unser im Himmelreich”)
» Johann Sebastian Bach /Karl Straube - Heut’ triumphieret Gottes Sohn BWV 630 b
» Johann Ludwig Krebs (1713-1780)/K. Straube - Preludium, chorał i fuga G-dur („Liebster Jesu, wir sind hier”)
» Jeremiah Clarke (1674-1707) - Suite for the theatre (w dziewięciu częściach)
» Joseph Haydn (1732-1809) - Adagio, Andante, Grave i Rondo G-dur („Stuecke fuer Floetanuhr”, wybór i opracowanie: M. Stefański)
R E K L A M A
* repertuar przeznaczony na pozytyw:
Mikołaj z Krakowa (XVI w.) - Praeludium g-moll
- Trzy Pastorelle
» Anonim (XVI w.) - „Per merita Sancti Adalberti”

* repertuar przeznaczony na organy:
» Carlos Lopez (1942) - „Toccata Valenciana”
» Mieczysław Surzyński - Improwizacje op. 38 na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże” (w 100-lecie śmierci kompozytora).

Najbardziej okazały, monumentalny i posiadający największą skalę brzmienia instrument, jaki kiedykolwiek powstał, umiłowany instrument Jana Sebastiana Bacha oraz Feliksa Nowowiejskiego - to oczywiście organy. Wymaga on umiejętności grania nie tylko rękami na manuałach, ale także nogami na klawiaturze pedałowej. Organista podczas wykonywania zazwyczaj korzysta ze wsparcia osoby, która zmienia rejestry (barwy dźwięków wydobywane z instrumentu).

Piątkowy recital będzie przeglądem repertuaru przeznaczonego na ten niezwykły instrument poczynając od XVII- aż do XX-wiecznej muzyki zarówno europejskiej, jak i polskiej. „Warto zwrócić uwagę na opracowania utworów Bacha i Krebsa, dokonane przez legendarnego kantora i organistę kościoła św. Tomasza w Lipsku, Karla Straubego. Urząd ten sprawował od roku 1902, praktycznie aż do śmierci w roku 1950. Jego stylistyka rozumienia dzieł Bacha i jemu pokrewnych uważana jest od kilku dziesięcioleci w dużej mierze za nieaktualną, głównie za sprawą postromantycznego rozumienia muzyki dawnej. Symfoniczny monumentalizm opracowań i interpretacji Straubego zdaje się stać w sprzeczności z praktykami i studiami nad wykonawstwem muzyki dawnej, uważanymi często za dogmat i jedną nieomylną prawdę. Bazuje on na stylistyce Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego i Ferenca Liszta, którzy na sposób swoich czasów odczytywali muzykę Bacha. Opracowania te są przykładem dziś już zapomnianego pojmowania muzyki mistrzów baroku niemieckiego, który to nurt był w muzyce dominujący począwszy od połowy XIX wieku do lat sześćdziesiątych wieku XX. Do dziś imponuje rozmachem brzmieniowym i zmiennością kolorystyki, co dla współczesnych pokoleń muzyków i melomanów stanowi nie lada doświadczenie, a nawet odkrycie”.

Marek Stefański, oprócz wykonania repertuaru, uraczy publiczność także własną improwizacją.

Marek Stefański - organy

Wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodził się w 1969 roku w Rzeszowie, w 1994 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując dyplom z wyróżnieniem.

Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, kiedy odbył dwukrotnie jako organista solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem „Organum” tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej. Od 1996 roku współpracuje z Bazyliką Mariacką w Krakowie (do 2007 roku był etatowym organistą). Od 1999 roku pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta.

W 2013 roku na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconej muzyce organowej kompozytorów krakowskich drugiej połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego.

Koncertuje na całym świecie. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych. Wspólnie z Radiem Kraków realizował cykl audycji Antologia organów Krakowa, a z Radiem Rzeszów nagrywał i prezentował na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Podkarpackiego Festiwalu Organowego oraz Wiosennego Festiwalu Organowego w bazylice Jezuitów w Krakowie. W maju 2016 roku jako jedyny reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu 5 Continents - 5 Organists w Seulu w Korei Południowej. Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów i prezentacji organów krakowskich kościołów Ukryte sacrum, prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku. Współzałożyciel Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl).

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa PETRUS ukazała się książka Organy na krańcach świata - Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim, która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca.

Zapraszamy!

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.