Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:10 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
waclawbr | 2008-09-20 20:59 | Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz jak wypoczywali dygnitarze PRL-u

„Cyranka” dostępna dla wszystkich

Olsztyn24
Brama wjazdowa do Cyranki | Więcej zdjęć »

„Cyranka” to drugi z położonych nad jeziorem Łańsk ośrodków wypoczynkowych Urzędu Rady Ministrów przekazanych Starostwu Powiatowemu w Olsztynie. Wcześniej starostwo stało się trwałym zarządcą rządowych ośrodków w Mierkach i Łęguckim Młynie. Teraz władze powiatu szukają kupców na ośrodki „Kormoran” w Mierkach i „Cyranka” w Pluskach. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości mają być przeznaczone na naprawę dróg powiatowych i uporządkowanie zasobu geodezyjno-kartograficznego.

„Cyranka” przeszła w trwały zarząd olsztyńskiego starostwa w 31 lipca br. 10 września ogłoszono przetarg na jej sprzedaż. Dzisiaj (20.09) każdy chętny, nie tylko potencjalni kupcy, mógł odwiedzić „Cyrankę” i zobaczyć, jak wypoczywali dygnitarze PRL-u, a od 1990 r. rodziny pracowników Urzędu Rady Ministrów. Okazją do odwiedzin ośrodka były zorganizowane przez olsztyńskie starostwo i zaplanowane na sobotę i niedzielę (20-21.09) Dni Otwarte „Cyranki”.

„Cyranka” nie jest dużym ośrodkiem. Na powierzchni prawie 7 hektarów przylegającej bezpośrednio do jez. Łańsk, znajduje się wzniesiony w 1970 roku budynek hotelowy z 12. pokojami. Jest tam też stołówka i kawiarnia. Okna przestronnych pokojów wychodzą na jezioro, zapewniając wspaniałe widoki.

Ponadto na terenie ośrodka znajduje się prawie niewykorzystywana dzisiaj leśniczówka z 1938 roku, budynek gospodarczo-techniczny z hydrofornią i wartownia dla pracowników ochrony.
R E K L A M A
Nazwa ośrodka podobno wzięła się od żony PRL-owskiego premiera Józefa Cyrankiewicza - Niny Cyrankiewicz, z domu Andrycz. Nina Cyrankiewicz w „Cyrance” podejmowała swoich gości. Później, w latach 70. XX wieku, w garażach ośrodka swoje wyścigowe auta trzymał kierowca rajdowy i syn premiera Cyrankiewicza - Andrzej Jaroszewicz, znany jako playboy i dandys PRL-u.

W „Cyrance” wypoczywały przeważnie rodziny prominentów, oni sami raczej gustowali w nieodległym Łańsku. Drugą z podstawowych kategorii klientów „Cyranki” byli dewizowi myśliwi. Pozostałością po tych czasach są stojaki na broń myśliwską w każdym z pokojów „Cyranki”.

Na początku lat 90. do ośrodka masowo przyjeżdżali byli mieszkańcy Warmii i Mazur, przebywający obecnie w Niemczech. „Cyranka” i mierkowski „Kormoran” były dla nich bazą noclegową i wypadową do zwiedzania okolicy.

Otoczenie „Cyranki” jest także interesujące przyrodniczo. Oprócz spokojnego i cichego jeziora, przepastnych lasów, w których bardzo łatwo można stracić orientację, atrakcją dla turystów może być „płacząca ściana” - porośnięta roślinnością wodną trzymetrowej wysokości pionowa skarpa, z której stale do jeziora sączy się woda. Przy niskich stanach wody na jeziorze, pomiędzy „Cyranką” i „Kormoranem”, ponad taflę wystaje trzymetrowej średnicy głaz. W pobliżu znajduje się też największa głębina - 52 metry - gdzie dnem biegnie stare koryto Łyny.

Cena wywoławcza „Cyranki”, to 5 mln zł. Ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Olsztynie 19 listopada br. A jeszcze jutro (21.09) wszyscy chętni mogą odwiedzić ośrodek w ramach drugiego z „Dni otwartych”.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.