Zmieniające się warunki atmosferyczne wciąż wymagają bieżącej koordynacji i szybkiej wymiany informacji. Dzisiaj (10.04) odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone analizie sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w kraju.
W spotkaniu – w formule wideokonferencji – uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej z całej Polski, w tym wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer, komendant wojewódzki PSP nadbryg. Michał Kamieniecki oraz dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Kuriata.
Jak podkreślono podczas narady, sytuacja pogodowa w wielu regionach kraju ulega poprawie, jednak na południu nadal występują podtopienia i trudności związane z intensywnymi opadami. Ze względu na dużą zmienność warunków atmosferycznych i trudną do przewidzenia dynamikę zjawisk, wszystkie służby pozostają w stanie podwyższonej gotowości.
– Procedury mamy sprawdzone, jesteśmy gotowi reagować natychmiast, jeśli sytuacja na Warmii i Mazurach by się pogorszyła. Na bieżąco analizujemy prognozy i raporty operacyjne, współpracując z samorządami oraz służbami ratunkowymi – podkreślił wicewojewoda Mateusz Szauer.
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego sytuacja pozostaje stabilna. Nie odnotowano poważniejszych incydentów, jednak służby wojewody nadal monitorują stan rzek i prognozy meteorologiczne. W czwartek ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami deszczu dla wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego zostały obniżone do poziomu pierwszego stopnia. Dla pozostałej części regionu nie obowiązują obecnie żadne alerty.
– Obserwujemy jednak szczególnie prognozy dla Żuław i Powiśla, gdzie w piątkowy poranek intensywnym opadom deszczu może towarzyszyć silny północny wiatr. Trzymamy rękę na pulsie, bo możliwa jest tzw. cofka – dodał Szauer.
Z D J Ę C I A