(fot. mat. pras.)
Uzależnienie u młodego człowieka to nie chwilowy kryzys czy problem z dyscypliną. Jest to bowiem bardzo poważne zaburzenie, które może prowadzić do trwałych zmian w psychice i relacjach społecznych. Kiedy zawodzą rozmowy w domu i pomoc szkolnych specjalistów, coraz więcej rodzin kieruje swoje kroki do miejsc takich jak prywatny ośrodek leczenia uzależnień dla młodzieży. To nierzadko jedyna realna szansa na zmianę kierunku, w jakim zmierza życie dziecka.
Dlaczego prywatna terapia bywa skuteczniejsza?
Placówki prywatne są doceniane za to, że mają znacznie większe możliwości, by skupić się na indywidualnych potrzebach młodego pacjenta i wystawić do niego pomocną dłoń. Plan terapii nie jest szablonowy, ponieważ bierze pod uwagę wiek, sposób komunikowania się, rodzaj uzależnienia i towarzyszące mu zaburzenia emocjonalne. Terapia w takim miejscu to nie tylko zwykła psychoterapia indywidualna i grupowa. Są to bowiem szeroko pojęte działania wspierające, począwszy od socjoterapii, a skończywszy na programach wzmacniających kompetencje społeczne. Kameralne grupy i dłuższy kontakt z terapeutą są niewątpliwą zaletą, ponieważ sprzyjają budowaniu zaufania i otwartości. Młodzież czuje się znacznie bezpieczniej i chętniej podejmuje pracę nad sobą, w efekcie czego efekty nierzadko są satysfakcjonujące. Jeżeli szukasz dobrego ośrodka od uzależnień dla młodych ludzi, to koniecznie zapoznaj się z tą stroną:
https://revenu.pl/.
Jak wygląda codzienność w prywatnym ośrodku?
W ośrodku młodzież objęta jest całodobową opieką, dzięki czemu rodzice nie muszą się niczego obawiać. Terapeuci, psychologowie i opiekunowie są dostępni przez całą dobę. Każdy dzień to zestaw zaawansowanych zajęć terapeutycznych - indywidualnych i grupowych. Zajęcia te są połączone z aktywnościami wspierającymi rozwój osobisty. Kluczową rolę odgrywają rzecz jasna rytm dnia i jasne zasady funkcjonowania, dzięki którym młodzi pacjenci odzyskują poczucie kontroli nad sobą. Pobyt w takim miejscu pozwala na całkowite odcięcie od czynników wyzwalających. Dzięki niemu telefon, gry czy środowisko rówieśnicze przestają stanowić poważny problem, a młody człowiek może odzyskać radość z życia. Odwiedzenie takiego miejsca daje czas na refleksję i odbudowę, a ponadto pozwala zerwać z problematycznym nałogiem.
Realna wartość terapii prywatnej - dlaczego jest ona tak mocno rekomendowana?
Pobyt w prywatnym ośrodku to prawdziwa inwestycja w zdrowie i przyszłość dziecka. W cenie zawarte są nie tylko sesje terapeutyczne i opieka specjalistyczna, ale również zakwaterowanie, wyżywienie i kompleksowe wsparcie medyczne. W odróżnieniu od placówek publicznych, nie trzeba czekać w kolejce. W tym przypadku pomoc dostępna jest natychmiast, co w wielu przypadkach ma absolutnie fundamentalne znaczenie. Dla wielu rodzin to właśnie brak opóźnień i wysoka jakość wsparcia stanowią najważniejsze argumenty za wyborem terapii prywatnej. W miejscu takim prawdopodobieństwo wyleczenia dziecka z uzależnienia będzie naprawdę spore.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Czy rodzic może mieć kontakt z dzieckiem w trakcie terapii?Tak, lecz zasady kontaktu ustalane są indywidualnie. W pierwszym etapie terapii przeważnie ogranicza się kontakt, by młody pacjent mógł skupić się na sobie i nie odtwarzał starych schematów.
Jakie uzależnienia są najczęstsze u młodzieży?Obecnie dominują uzależnienia behawioralne - od internetu, gier, mediów społecznościowych. Coraz częściej pojawiają się też problemy z używkami - alkoholem, marihuaną czy medykamentami.
Czy terapia musi trwać kilka miesięcy?Czas trwania leczenia zależy od stopnia uzależnienia i postępów. Minimalny czas pobytu to zwykle 3 miesiące. W tym czasie wielu pacjentów jest w stanie stanąć na nogi.