Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:36 28 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwika, Walerii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Ochrona zdrowia
Daria Rodziewicz | 2010-03-18 13:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Po rozrusznik serca do Szpitala Miejskiego w Olsztynie

Olsztyn24
Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Już od kwietnia 2010 r. w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie będzie otwarty Ośrodek Wszczepień i Kontroli Stymulatorów Serca. Oznacza to, że pacjenci, którym ze względu na poważne schorzenie serca trzeba wszczepić rozrusznik, nie będą musieli czekać w długich kolejkach lub jeździć na operację do Warszawy czy Gdańska. Teraz chorzy po otrzymaniu skierowania od specjalisty mogą udać się na oddział kardiologiczno-internistyczny MSZ, gdzie w trakcie krótkiego pobytu zostaną poddani temu zabiegowi medycznemu.

- Zabiegi wszczepiania rozruszników serca ratują i przedłużają życie pacjentom. Do ich przeprowadzania chorzy muszą mieć ściśle określone wskazania takie jak zaburzenia przewodnictwa lub zwolnienia rytmu serca - mówi kardiolog Szpitala Miejskiego dr Janusz Sadowski.

Wszczepienie elektronicznego stymulatora wykonywane jest w sterylnych warunkach, przy znieczuleniu miejscowym chorego. Poprzez kilkucentymetrowe nacięcie skóry, przez układ naczyń żylnych wprowadza się elektrodę do serca. Rozrusznik z kolei wszczepiony jest pod skórę, na powierzchni klatki piersiowej, zwykle po lewej stronie, pod obojczykiem. Elektrody wprowadza się do serca przez znajdujące się w tej okolicy żyły. Następnie są one łączone z rozrusznikiem. Zabieg trwa zwykle około godziny. Stymulator waży ok. 30 gramów i ma grubość nie większą niż 1 cm. Elektrody długie na ok. 50 cm składają się z przewodów elektrycznych z silikonową izolacją. - Kiedy serce pacjenta pracuje za wolno stymulator włącza się sam, czuwa nad tym by bodźce docierały do mięśnia serca w określony zaplanowany wcześniej sposób, przez co zapobiega chociażby utracie przytomności chorego - dodaje dr Piotr Cygański.

W Szpitalu Miejskim zabiegi wykonywać będą dr Piotr Cygański oraz dr Janusz Sadowski - specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, pod nadzorem dr n. med. Adama Kerna - kierownika pracowni kardiologii inwazyjnej WSS w Olsztynie, posiadającego wieloletnie doświadczenie w zabiegach kardiologicznych, pioniera w zakresie kardiologii inwazyjnej w Olsztynie.
R E K L A M A
Oddział kardiologiczno - internistyczny MSZ dysponuje Ramieniem C, które działa w technologii cyfrowego przekazywania obrazu. Pozwala ono poprzez wizualizację procesu kontrolować procedurę wprowadzania elektrod do jam serca. Urządzenie to kosztowało prawie 300 tys. zł.

Według raportów konsultantów wojewódzkich w dziedzinie kardiologii nasz region znajduje się na ostatnim miejscu w rankingu pozostałych województw przeprowadzających tego typu zabiegi. W województwie warmińsko-mazurskim istnieją zaledwie 3 placówki dokonujące implantacji stymulatorów, podczas gdy w województwie mazowieckim jest ich 14, w śląskim 13, w wielkopolskim 11. - Niewątpliwie nowy Ośrodek Wszczepień i Kontroli Stymulatorów Serca w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie poprawi jakość życia i zdrowia pacjentów cierpiących na schorzenia serca. Na pewno poprzez otwarcie placówki skróci się czas oczekiwania pacjentów na zabieg oraz poprawi komfort chorych oczekujących na planowe kontrole - mówi dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk.

Coraz bardziej skuteczne metody leczenia zwału mięśnia serca oraz coraz szerzej wdrażane leczenie farmakologiczne pacjentów z niewydolnością serca przyczyniają się do przedłużenia życia pacjentów, stąd też rosnące zapotrzebowanie na zabiegi wszczepiania rozruszników serca.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie planowane jest przeprowadzenie około 100 zabiegów rocznie.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.