Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:10 19 kwietnia 2024 Imieniny: Adolfa, Leona
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
Grzegorz Siemieniuk | 2010-04-07 12:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Rozpoczęło się oczyszczanie jezior w Szczytnie

Olsztyn24
Rekultywacja jeziora w Szczytnie (fot. UM Szczytno)

Od wtorku, 6 kwietnia w Szczytnie trwają prace rekultywacyjne miejskich jezior: Domowego Dużego i Domowego Małego. Na tę chwilę czekało wielu mieszkańców Szczytna. Od wielu lat bowiem woda w miejskich akwenach był tak zanieczyszczona, że jej jakość była pozaklasowa, a w okresie letnim obowiązywał całkowity zakaz kąpieli. Teraz ma to się zmienić.

Cała akcja, która została podzielona na trzy etapy, będzie kosztowała ponad 452 tys. zł. Znaczną część tej kwoty, w pierwszym etapie rekultywacji, bo ponad 120 tys. zł miasto będzie starało się pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Rekultywacja miejskich akwenów potrwa trzy lata. Każdego roku, tuż po zejściu z jezior pokrywy lodowej, do jeziora zostanie wprowadzony koagulant-chlorki poliglinu PAX. W ten sposób zostanie osiągnięta redukcja fosforu w wodzie poprzez jego strącenie i trwałe zablokowanie w osadach dennych. Ograniczenie dostępności fosforu przyczyni się do zmniejszenia intensywności rozwoju fitoplanktonu, w tym najbardziej niepożądanych sinic, oraz zwiększenia jego bioróżnorodności i w konsekwencji przyczyni się do wzrostu przezroczystości wody.

Proces ten podzielono aż na trzy etapy ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa ekologicznego prowadzonych prac. Jednocześnie ze względu na stopniowe ograniczanie zawartości fosforu w wodzie i zwiększanie pojemności sorpcyjnej osadów dennych, kilkukrotne dawkowanie koagulantu zwiększa efektywność zabiegów. W związku z tym przewidywany efekt ekologiczny w postaci poprawy jakości wód w pierwszym roku rekultywacji może być mało widoczny. Znaczna poprawa powinna być zauważalna już w kolejnych latach.
R E K L A M A
Przez cały okres prowadzenia prac jakość wody i osadów dennych będzie monitorowana aż siedmiokrotnie. Wykonawcą prac jest Katedra Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.