Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:58 18 kwietnia 2024 Imieniny: Alicji, Bogusławy
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
EM | 2010-06-11 17:11 | Rozmiar tekstu: A A A
Warmińsko-Mazurska Rada ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Rada o zdrowiu i honorze

Olsztyn24
Wicemarszałek Jolanta Szulc wręcza nominacje do Rady
(fot. EM)
| Więcej zdjęć »

W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się dziś (11.06) zebranie Warmińsko-Mazurskiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Było pierwszym spotkaniem od momentu powołania tej Rady, które miało miejsce 1 czerwca, przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Uroczyste posiedzenie otworzyła wicemarszałek Jolanta Szulc, wręczając uczestnikom dokument potwierdzający powołanie do prac w Radzie. Najważniejszym tematem obrad stało się omówienie programu „”Szpitale Przyjazne Kombatantom”.

W spotkaniu oprócz członków Rady wzięli udział: Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego oddziału NFZ; Ryszard Wasiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego; Ewa Szuba, rzecznik praw pacjentów Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ w Olsztynie.

W dyskusji szeroko zaprezentowano i omówiono respektowanie praw kombatantów w zakresie korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością oraz możliwości realizacji w województwie programu „Szpitale Przyjazne Kombatantom”. Z 14 placówek należących do instytucji Samorządu Województwa, 8 będzie realizować - postulowany jako pilną potrzebę - program dla środowisk kombatanckich i osób represjonowanych.

Członkowie Rady apelowali, aby udrożnić dostęp do zabiegów tak, by osoby uprzywilejowane korzystały także z nich poza kolejnością. Szczególnie proszono o preferencje w kolejce do zabiegów dotyczących kardiologii, endokrynologii, ortopedii oraz okulistycznych.
R E K L A M A
Rada podjęła też decyzję, że jej spotkania będą odbywały się raz na pół roku. Najbliższe - już zaplanowane na październik - w temacie obrad mieć będzie omówienie szczegółów z realizacji programu „Szpitale Przyjazne Kombatantom” oraz omówienie zasad promocji wychowania patriotycznego wśród młodszych pokoleń. Za dobry przykład podano lekcje szkolne, w których jako gość specjalny występuje uczestnik lub świadek wydarzeń wojennych. Młodzież w bezpośrednim kontakcie z kimś tak wyjątkowym, lepiej poznaje i chce pamiętać o ważnych datach w historii ojczyzny, rozumieć polskość i honor.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.