Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
patpul | 2010-06-18 23:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn gotowy do sezonu

Olsztyn24
Na Krzywym wywróciły się żaglówki - na szczęście to tylko ćwiczenia (fot. patpul) | Więcej zdjęć »
Turystyczny sezon za pasem, coraz więcej osób odwiedza plażę miejską. Policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, ratownicy wodni sprawdzili dziś (18.06) swe umiejętności. Najważniejszy był czas reakcji i koordynacja.

Scenariusz był niezwykle prosty. Nad Jeziorem Krzywym pogarszają się warunki. Dyżurny miasta ostrzega, że będzie załamanie pogody. Po kwadransie sytuacja jest tak zła, że przebywający na akwenie zostają wezwani do spłynięcia do brzegu.

- Kilku jednostkom nie udało się bezpiecznie dobić de kei – informuje dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności olsztyńskiego magistratu, Józef Sawiński. - Dwie łodzie żaglowe, poza tym kajaki i rowery wodne zostały wywrócone. Uruchomiono wszystkie jednostki ratownicze, które były na jeziorze, poza tym wezwano pomoc z obszaru miasta.
R E K L A M A
banner
W trakcie akcji okazało się, że nie wszystkich wyciągnięto na brzeg. Do akcji ruszyli płetwonurkowie, poza tym część osób wymagała opieki ratowników medycznych. Organizatorzy pozytywnie ocenili przebieg ćwiczeń.

- Zależało nam głównie na czasie – tłumaczy dyrektor Sawiński. - Jesteśmy zadowoleni z rezultatów, jeśli mowa o czasie podejścia ratowników do rozbitków. Odpowiednie służby były na miejscu zdarzenia w ciągu 5-8 minut. Natomiast w ciągu 10 minut było wsparcie z obszaru miasta.

Od początku wakacji bezpieczeństwa olsztynian i turystów pilnować będzie ok. 30 ratowników. Będą pełnić służbę na pięciu plażach. Dodatkowo w lipcu pełnić służbę zaczną ratownicy warszawskiego WOPR-u. Przy pomocy dwóch motorówek i skutera patrolować będą jez. Krzywe. Ratowników wspierać będzie także funkcjonujący od dwóch lat system wczesnego ostrzegania o możliwym pogorszeniu pogody (docelowo będzie się składać z czterech, nadających sygnały dźwiękowe i świetlne, masztów, które mają być widoczne z każdego miejsca akwenu; teraz jest jeden maszt).

- Na razie nie planujemy kolejnych ćwiczeń
– zaznacza dyrektor Sawiński. - Będziemy monitorować sprawność działania służb. Jeżeli będzie coś nie tak, będziemy reagować.

Dzisiejsze ćwiczenia nad Krzywym to druga część działań „Bezpieczna woda”. Podczas pierwszej, 29 maja, ratownicy testowali sprzęt.

patpul


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl