Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Anna Kopacz/d. | 2014-12-13 16:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Międzypokoleniowa wymiana myśli i poglądów odbyła się w Planecie 11

Olsztyn24
Debata w Planecie 11 (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Wczorajszego wieczoru (12.12) w Planecie 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, odbyła się otwarta debata „Młodzi chcą!”, w której udział wzięli uczniowie Gimnazjum nr 13 w Olsztynie oraz dorośli wytypowani przez nich w ramach wcześniejszych warsztatów - m.in. nauczyciel, ksiądz, psycholog, sportowiec, znana osoba, działacz społeczny, senior i człowiek z pasją. Podczas spotkania padły ważne pytania nurtujące młodzież.

Debata była zwieńczeniem projektu-eksperymentu „Młodzi chcą!”. Przez trzy tygodnie gimnazjaliści regularnie spotykali się na półtoragodzinnych warsztatach poświęconych relacjom pomiędzy młodymi a dorosłymi. Spotkania te miały na celu wsparcie rozwoju młodzieży oraz wzmocnienie ich wewnętrznego potencjału, którego naturalną emanacją jest ciekawość, otwartość i szczerość. Efektem warsztatów jest próba nawiązania udanego dialogu ze starszym pokoleniem. W trakcie warsztatów młodzi ludzie określili interesujące ich „kategorie” dorosłych, a następnie wypracowali szereg pytań, od których rozpoczęła się debata.

Zaproszeni dorośli to: sportowiec – Agnieszka Wial, ksiądz – Wojsław Czupryński, filozof – Andrzej Poterała, nauczyciel – Jędrzej Kołakowski, działacz społeczny – Piotr Romanowski, Podróżnik – Małgorzata Wiśniewska, znany człowiek – Bartosz Krusznicki, seniorka – Elwira Gutkowska, psycholog – Agnieszka Kołodyńska, polityk – Krzysztof Kacprzycki.
R E K L A M A
banner
Na początku spotkania młodzi przedstawili zasady obowiązujące na debacie, po czym każdy z dorosłych miał 8 minut, aby odpowiedzieć na pytania przygotowane przez gimnazjalistów. Ksiądz został zapytany między innymi o to, z jakimi grzechami najczęściej się spotyka i co sądzi o celibacie. Jako druga odpowiadała pani psycholog. Chciano poznać jej sposoby na szczęście i pokonywanie problemy, ponieważ tych nie brakuje w trakcie dorastania. Sportowiec Agnieszka Wial natomiast opowiadała o determinacji i pracy jaką wkłada w treningi, aby osiągnąć sukces. Pytania do łatwych nie należały, a w szczególności te skierowane do filozofa, np. czy odkrył sens życia? Padło też słynne pytanie „Mieć czy być?”. Na wiele z nich można by odpowiadać godzinami, a goście mieli na to tylko kilka minut, co czyniło zadanie jeszcze trudniejszym.

Przeprowadzenie debaty w bibliotece nie było przypadkowe, ponieważ projekt „Młodzi chcą!” wpisuje się w szerokie ogólnopolskie działanie ukazujące biblioteki jako przyjazne przestrzenie, mogące służyć międzypokoleniowej wymianie myśli, poglądów i opinii.

Organizatorzy przedsięwzięcia mają plany aby, kontynuować tego typu spotkania.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl