Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MWiM | 2015-02-17 13:21 | Rozmiar tekstu: A A A
Warsztaty Bałtyjskie w olsztyńskim zamku

O scytyjskich śladach w północno-wschodniej Polsce w Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza w czwartek (19.02) o godz. 17.00 na kolejne spotkanie z cyklu „Warsztaty bałtyjskie”. Podczas warsztatów w Zamku Kapituły Warmińskiej dr Miron Wolny z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przedstawi wykład o scytyjskich śladach w północno-wschodniej Polsce.

Autor wystąpienia dokona próby nowej interpretacji znalezisk archeologicznych z północno-wschodniej części Polski, zmierzającej do zasugerowania śladu scytyjskiego na tych ziemiach. Założenie możliwości rozszerzenia wpływów scytyjskich opiera się przede wszystkim na efektach badań archeologicznych i korekcie ich zasięgu wyznaczonej przez znalezisko w Puchałowie. Wedle opinii autora, nie mniej ważnym instrumentem w badaniach tego tematu jest próba dalszej interpretacji źródeł narracyjnych, to jest relacji Herodota, Pompejusza Trogusa (zawartej u Justynusa), Pomponiusza Meli, Strabona i innych. Dr Wolny dostrzega również możliwość dekodowania źródeł w oparciu o interpretację mitów i dostrzeżenie ich nie tylko kulturotwórczej, ale również poznawczej roli.

Dr Miron Wolny jest historykiem starożytności. Swoje badania naukowe koncentruje przede wszystkim na dziejach Kartaginy – szczególnie tamtejszych elitach władzy, działających w epoce Barkidów oraz na zagadnieniach związanych z okresem hellenistycznym. Jest autorem dwóch obszernych monografii naukowych: Hannibal w Italii 218-217 p.n.e. Studia nad uwarunkowaniami początkowych sukcesów kartagińskich, Olszyn 2007; Studia nad statusem i kompetencjami dowódców kartagińskich w okresie przewagi Barkidów (237-201 p.n.e.), Olsztyn 2013, redaktorem i współredaktorem czterech książek oraz kilkudziesięciu rozpraw naukowych. Swoje badania naukowe prowadził także w Rzymie, Jenie, Berlinie, Wiedniu i Londynie. Dr Wolny stale współpracuje z instytucjami zajmującymi się badaniem historii starożytnej – głównie École Farançaise de Rome. Przynależy do szeregu towarzystw naukowych m. in. Polskie Towarzystwo Historyczne (członek zarządu oddziału olsztyńskiego), Information Science of Knowledge Organization.
R E K L A M A
banner
Za swoje badania naukowe dr Wolny w roku 2011 został wyróżniony Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Młodego Wybitnego Naukowca. Obecnie trwa procedura nadania dr. Mironowi Wolnemu stopnia doktora habilitowanego.
 
******

Scytowie – koczownicze ludy irańskie wywodzące się z obszarów pomiędzy Ałtajem a dolną Wołgą, tj. z obszaru kultury andronowskiej, zamieszkujące od schyłku VIII lub od VII wieku p.n.e. północne okolice Morza Czarnego
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl