Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
J.N. | 2015-03-09 20:00 | Rozmiar tekstu: A A A
Gmina gościła uchodźców z Ukrainy

Polacy z Donbasu w Dywitach

Olsztyn24
Wizyta uchodźców z Donbasu w Gminie Dywity (fot. Promocja UG Dywity - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Wspólny obiad w Tuławkach, wizyta w Strusiolandii w Bukwałdzie, spacer po Dywitach i mnóstwo przyjacielskich rozmów – w taki sposób słoneczną niedzielę (8.03) spędzili w gminie Dywity uchodźcy z Donbasu mieszkający na co dzień w ośrodku rządowym w Łańsku. - Potrzebujemy kontaktu z rodakami – mówi Anatol Terlecki, jeden z Polaków, który przybył na Warmię z Donbasu.

Na pomysł zaproszenia na rodzinny, niedzielny obiad uchodźców z Donbasu przebywających od połowy stycznia w ośrodku rządowym w Łańsku wpadła Gabriela Matusiak, której firma Smaki Gabi od dwóch lat prowadzi stołówkę szkolną w Zespole Szkół w Tuławkach.

– Gabrysia jest osobą o otwartym sercu i dużej wrażliwości na niedolę innych osób – podkreśla Mariola Soroka-Christow, dyrektor ZS w Tuławkach. - Gdy zaproponowała, że zasponsoruje obiad dla rodaków z Ukrainy nie było możliwości, żeby się nie przyłączyć do tej akcji. 
R E K L A M A
banner
Ideę zorganizowania niedzielnego dnia dla Polaków z Ukrainy podchwyciły też władze gminy Dywity, które zaprosiły około 20 osób do Bukwałdu, Dywit i Tuławek. Rodacy z Donbasu odwiedzili Strusiolandię, przespacerowali się po Dywitach, byli na plaży wiejskiej, a potem pojechali na obiad do Tuławek. We wspólnym posiłku uczestniczyli m.in. poseł i wiceminister finansów Janusz Cichoń, wójt gminy Dywity Jacek Szydło, przewodnicząca Rady Gminy Dywity Sabina Robak, czy sołtys Tuławek Maria Kozioł. Honory „gospodyni domu” pełniła Gabriela Matusiak.

Warto konsolidować się i integrować z rodakami, którzy tak wiele przeszli na Ukrainie, a teraz próbują sobie zorganizować życie na nowo w Polsce – uważa Gabriela Matusiak.

Po obiedzie uchodźcy zwiedzili szkołę w Tuławkach, podziwiali też występy wokalne i taneczne uczniów.

– Takie spotkania są dla nas bardzo miłe i bardzo ważne – podkreśla Anatol Terlecki, jeden z Polaków, który przybył z Donbasu na Warmię. - Potrzebujemy kontaktu z rodakami, rozmów i spotkań. Dziękujemy po ludzku za ten fajny dzień w gminie Dywity. Liczymy na to, że znajdziemy siebie w polskim społeczeństwie.

W tej chwili w dwóch ośrodkach w Rybakach i Łańsku przebywa łącznie prawie 200 uchodźców z objętego zawieruchą wojenną Donbasu. Uczą się oni intensywnie języka polskiego, załatwiają ostatnie formalności związane z pobytem w Polsce, organizują sobie życie prywatne i zawodowe. Część z nich już wkrótce rozpocznie pracę i nowe życie w różnych zakątkach kraju.

– Grupa z Łańska jest zdyscyplinowana, coraz bardziej się integruje i zżywa ze sobą – uważa Grzegorz Ćwikliński, opiekun Polaków z Łańska. - Takie weekendowe wyjazdy i spotkania są im bardzo potrzebne.    

J.N.

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~Adam / 2015-03-12 20:39
Bardzo dobra inicjatywa. Należy pamiętać, że kiedyś nam pomagano na zachodzie, teraz my spłacamy ten dług wobec Polaków z Ukrainy. Życzę im wszystkiego dobrego.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl