Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
UG Dywity | 2015-04-22 22:46 | Rozmiar tekstu: A A A
Forum Przedsiębiorców Gminy Dywity

Gmina z wielkim potencjałem

Olsztyn24
VII Forum Przedsiębiorców Gminy Dywity (fot. Promocja UG Dywity) | Więcej zdjęć »
Około 60 przedsiębiorców wzięło udział w VII Forum Przedsiębiorców Gminy Dywity, które odbyło się w piątek (17.04) w Zespole Szkół w Tuławkach. Była to znakomita platforma do dyskusji, integracji i wymiany doświadczeń.

Najważniejsze w roku spotkanie z przedsiębiorcami odbyło się tym razem w gościnnych progach Zespołu Szkół w Tuławkach. Zmodernizowana placówka może być dobrym przykładem, że gmina Dywity jest na ścieżce rozwoju gospodarczego i społecznego. Na zaproszenie wójta Jacka Szydło pozytywnie odpowiedziało niemal 60 przedsiębiorców reprezentujących całą paletę branż i specjalizacji. Pojawili się także rolnicy i przedstawiciele samorządów oraz Konfederacji Lewiatan, organizacji skupiającej przedsiębiorców.

– Jesteście motorem napędowym i ważnym ogniwem rozwoju gospodarczego gminy Dywity. To wy tworzycie miejsca pracy i napędzacie koniunkturę – mówił podczas powitania wójt Jacek Szydło.
R E K L A M A
banner
Najważniejsze nagrody w roku

Po oficjalnym przywitaniu parkietem sali sportowej w Tuławkach zawładnęły czirliderki z utytułowanego olsztyńskiego zespołu Soltare. W dynamicznych pokazach zaprezentowały się trzy grupy dziewcząt, w tym jedna z miejscowej szkoły. Po występach przyszedł czas na wręczenie nagród. Wyróżniający się przedsiębiorcy zostali uhonorowani przez wójta statuetkami Warmianek. To najważniejsza nagroda Gminy Dywity, która jest wręczana od 2005 roku osobom, firmom i organizacjom, które przysłużyły się do promocji i rozwoju gospodarczego gminy Dywity.

W 2015 roku Warmianki zostały wręczone w kategorii Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Akty nadania i piękne statuetki autorstwa artystów Barbary i Wiesława Zawistowskich otrzymali: firma Chmieliński Development, która zbudowała osiedle domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej Royal Dywity, a także przez cały czas wspiera młodzież z Zespołu Szkół w Dywitach. Kolejnym nagrodzonym została spółka Bujalski z Dywit, czołowy w kraju producent zbiorników i konstrukcji ze stali kwasoodpornej, który sponsoruje siatkarzy z Zespołu Szkół w Tuławkach. Ostatnia z Warmianek została przyznana Konfederacji Lewiatan, reprezentowanej przez prezydent Henrykę Bochniarz.

– Chciałem podziękować za nagrodę i pamięć o przedsiębiorcach z gminy Dywity, bo odgrywają oni ważną rolę w jej rozwoju – mówił Jacek Chmieliński, prezes Chmieliński Development. – Chciałbym podkreślić, że gmina Dywity jest tą, która wspiera przedsiębiorców.

W podobnym tonie wypowiadał się Leszek Bujalski, prezes Bujalski spółka z.o.o.

– Nie spodziewałem się nagrody, dziękuję i cieszę się z jej przyznania – mówił Leszek Bujalski. – Obiecuję, że nadal będziemy wspierać siatkówkę w Tuławkach. Wybraliśmy ją, bo leży na uboczu, ale dzieje się tu wiele pozytywnych rzeczy i społeczność szkolna zasługuje na wsparcie.

Coraz więcej podmiotów

O tym, że gmina Dywity się rozwija można było się przekonać na podstawie danych społeczno-gospodarczych przedstawionych przez wójta Jacka Szydło. Liczba mieszkańców gminy na połowę kwietnia 2015 wynosi 10990 osób i zwiększyła się w stosunku do ubiegłego roku o 200 osób. Progresja jest widoczna w każdym roku, na przestrzeni ostatnich 15 lat liczba mieszkańców gminy zwiększyła się o ponad 3,5 tysiąca osób.

– W naszej gminie decydują się inwestować głównie mieszkańcy Olsztyna, swoje zrobiła też akcja meldunkowa – mówi Jacek Szydło, wójt gminy Dywity.

Rośnie także liczba podmiotów gospodarczych, która wynosi w tej chwili 940 i jest o 18 większa w stosunku do roku ubiegłego. Te wszystkie zjawiska wpływają na to, że budżet gminy Dywity z roku na rok jest coraz większy i w 2015 roku wynosi rekordowe 46 mln zł po stronie dochodów i 43 mln zł po stronie wydatków.  

– Z roku na rok notujemy wzrost budżetu o 4-5 mln zł – mówi wójt Jacek Szydło. – To przekłada się także na większą liczbę inwestycji, które możemy realizować. W 2014 roku na inwestycje przeznaczyliśmy 8 mln zł, a w roku bieżącym będzie to już 11 mln zł.

Wójt podkreślał, że gmina stwarza coraz lepsze warunki inwestowania dla przedsiębiorców. W listopadzie 2014 roku Rada Gminy Dywity przyjęła uchwałę o zwolnieniu od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis. O zwolnienie od podatku od nieruchomości może ubiegać się podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

– Zwolnienie może trwać dwa lata i dotyczy nowo wybudowanych lub rozbudowanych budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – wyjaśniał wójt Jacek Szydło.  – Dodatkowo staramy się wprowadzić grunty inwestycyjne do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co stworzy lepsze warunki podatkowe dla przedsiębiorców. Proponujemy też i przeznaczamy w planach zagospodarowania przestrzennego coraz więcej terenów pod działalność gospodarczą.

Dostęp do szerokiej sieci

Po zakończeniu wystąpienia wójta wywiązała się dyskusja. Przedsiębiorcy pytali m.in. o dalszy los i przebudowę drogi krajowej nr 51, a także o szybki Internet w gminie. O ile w tej pierwszej kwestii „piłka jest po stronie” Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, to w drugiej sprawa wygląda obiecująco.
 
– Gmina Dywity przystąpiła do projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” – poinformował Daniel Zadworny, sekretarz Gminy Dywity. – W Ługwałdzie, Tuławkach i Słupach powstały już specjalne szafy telekomunikacyjne z doprowadzoną do nich siecią światłowodów. Teraz każdy, kto chciałby mieć szybki Internet w swoim domu powinien oznaczyć się na specjalnej mapie dostępnej na stronie www.chceinternet.pl. To ułatwi decyzję operatorom telekomunikacyjnym w podjęciu inwestycji związanej z budową sieci do „ostatniej mili”, czyli do konkretnych gospodarstw – dodał Daniel Zadworny.

Przebieg sieci szerokopasmowego Internetu obejmie także inne miejscowości, nie tylko te z szafami dystrybucyjnymi, stąd rejestrować mogą się także mieszkańcy z innych miejscowości gminy (szczegóły są na stronie www.gminadywity.pl).  

Najbardziej zaawansowane przygotowania do wpięcia mieszkańców do sieci są w Słupach. Sieć telekomunikacyjną do bloków i domów jednorodzinnych wybuduje tam operator Macrosat z Barczewa.

– Jesteśmy na etapie projektu budowlanego, wkrótce zamierzamy wystąpić do olsztyńskiego starostwa o pozwolenie na budowę, a następnie ogłosimy przetarg na wykonanie sieci – mówił Michał Łukasik z Macrosat Barczewo. – W sierpniu 2015 planujemy rozpocząć wykopy w Słupach, a we wrześniu pierwsze przyłącza do domostw.

Plan niskiej emisji

W dalszej części Forum dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan przedstawił prezentację „Wyzwania rynku pracy w Polsce”, Stanisław Harajda z Urzędu Marszałkowskiego opowiedział o projekcie „Produkt Warmia Mazury”, o zagadnieniach Planu gospodarki niskoemisyjnej Gminy Dywity opowiedział Romuald Meyer, dyrektor zarządzający Pomorskiej Grupy Konsultingowej S.A.

– Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii, modernizacje źródeł ciepła, termomodernizacje budynków to namacalne efekty wdrażania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, które mogą już wkrótce stać się udziałem mieszkańców i przedsiębiorców z gminy Dywity – mówił Romuald Meyer. – Gmina przystąpiła do opracowania planu PGN. Prosimy mieszkańców i przedsiębiorców o zapoznanie się z informacjami na ten temat i wypełnienie ankiet, które pomogą opracować PGN.
 
Przedsiębiorcy dowiedzieli się też o możliwościach finansowych jakie są zawarte dla nich w RPO Warmia Mazury 2014-20. Małgorzata Kozłowska, która reprezentowała posła Janusza Cichonia, sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów opowiedziała o planach dotyczących wprowadzenia nowej ordynacji podatkowej.

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~Mieszkaniec / 2015-04-25 20:27
A czemu tak mało zdjęć? Nawet nie widać tych przedsiębiorców... dajcie więcej
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl