Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2015-08-13 15:20 | Rozmiar tekstu: A A A

MPEC rusza z akcją promującą budowę nowej elektrociepłowni

Olsztyn24
Konferencja prasowa w MPEC Olsztyn | Więcej zdjęć »
O tym, że władze miasta chcą zbudować w Olsztynie nową elektrociepłownię wykorzystującą jako paliwo przetworzone odpady komunalne, słyszała większość mieszkańców Olsztyna. Większość też zapewne słyszała, że propozycja olsztyńskiego samorządu spotkała się ze sprzeciwem kilku środowisk, a nawet partii politycznych. Zarzuty oponentów inwestycji sprowadzają się do zagrożenia środowiska naturalnego przez 100 tys. ton odpadów, które trafią do Olsztyna z całego regionu oraz do wysokich kosztów przedsięwzięcia, które będą musieli pokryć mieszkańcy miasta w ramach zwiększonych opłat za ciepło. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie w Olsztynie, działające w tej sprawie w imieniu Prezydenta Olsztyna, rusza więc z akcją informacyjną pod hasłem „Dobra energia”, by dostarczyć olsztynianom rzetelnej wiedzy na temat planowanej inwestycji i jej skutków. Poinformowano o tym dzisiaj (13.08) w siedzibie spółki podczas konferencji prasowej z udziałem zarządu MPEC-u i dyrektor wydziału rozwoju miasta i budownictwa Urzędu Miasta Olsztyna Magdaleny Rafalskiej.

Według dzisiejszych planów, nowa elektrociepłownia ma powstać na terenach inwestycyjnych za zakładami Michelin, przy obwodnicy Olsztyna i drodze krajowej nr 16, a także w pobliżu olsztyńskiego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, które rocznie dostarczać mają do elektrociepłowni około 40 tys. ton przetworzonych już odpadów komunalnych. Inwestycja powinna powstać do 2020 roku, bo do tego roku Michelin zobowiązuje się jeszcze dostarczać miastu ciepło ze swojej ciepłowni. Przedsięwzięcie ma być zrealizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym 40% udziałów będzie miało miasto Olsztyn, 40% udziałów należeć będzie do rządowej agencji Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR), a 20% trafi do rąk partnera prywatnego. Po zakończeniu udziału PIR w projekcie, udziały tej agencji wrócą do miasta Olsztyn, które dysponować więc będzie ostatecznie większościowym udziałem w spółce. O udział w takim przedsięwzięciu ubiega się aktualnie pięciu prywatnych inwestorów.

Czytając powyższe informacje, można dojść do wniosku, że sprawa budowy nowej elektrociepłowni została przesądzona, że ostateczne decyzje zapadły. Inaczej jednak sprawę widzi Konrad Nowak, prezes olsztyńskiego MPEC-u.
R E K L A M A
banner
- Żeby w procesie przygotowania inwestycji można było podjąć decyzję kluczową w sprawie ostatecznej realizacji przedsięwzięcia, trzeba dostarczyć tak dużo zweryfikowanych informacji, by cały proces decyzyjny opierał się o faktyczną wiedzę, a nie o domysły - tłumaczy prezes Nowak. - Ostateczna decyzja w sprawie budowy elektrociepłowni jeszcze nie zapadła. Cały czas jeszcze mamy na uwadze rozwiązania alternatywne, ale w momencie, kiedy chcemy rozwiązać dwa problemy jednocześnie, czyli problem zagospodarowania odpadów i problem zaopatrzenia miasta w ciepło, to jest tylko jedna opcja: budowa elektrociepłowni wykorzystującej odpady jako paliwo. Jeżeli jednak ktoś powie, że powinniśmy „odpuścić” sobie odpady i zająć się tylko samym zaopatrzeniem miasta w ciepło, to mamy w zanadrzu kilka rozwiązań, które możemy zaproponować prezydentowi. Na tę chwilę jesteśmy przekonani, że to pierwsze rozwiązanie trzeba maksymalnie forsować.

Podczas konferencji sporo miejsca poświęcono walorom technicznym i ekologicznym forsowanego wariantu budowy elektrociepłowni. Mniej natomiast było informacji o kosztach inwestycji, a konkretnie o cenach energii cieplnej po zakończeniu budowy, które niewątpliwie wzrosną. Dopytaliśmy więc o tę kwestię prezesa Nowaka w indywidualnej rozmowie.

- W dzisiejszych realiach rynkowych, żeby uzyskać bankowe finansowanie inwestycji, musimy dać bankowi gwarancję, że włożone w inwestycję pieniądze odzyska, a odzyska je wówczas, gdy za ciepło ktoś zapłaci - odpowiedział Konrad Nowak. - Jeżeli zaproponowalibyśmy mieszkańcom Olsztyna ciepło w cenach nieakceptowalnych, wyższych niż średnie ceny w kraju, albo zaproponowalibyśmy wytwórcom odpadów koszty unieszkodliwiania, wyższe niż rynkowe, banki nie udzieliłyby kredytu inwestycyjnego. Więc warunkiem sine qua non tego projektu jest, aby ceny produktów które powstaną w wyniku inwestycji były na poziomie akceptowalnym społecznie.

Prezes Nowak dodał jeszcze, że cena ciepła w Olsztynie po wybudowaniu nowej elektrociepłowni wzrośnie, ale nie będzie ona wyższa niż przeciętne ceny ciepła w kraju.

- W każdym wariancie, który jest brany pod uwagę, cena ciepła musi wzrosnąć, bo to jest normalna konsekwencja procesu inwestycyjnego, który w Olsztynie jest koniecznością - stwierdził prezes MPEC.

Więcej informacji o planowanej inwestycji, a także o akcji informacyjnej „Dobra energia”, znajdziecie Państwo w naszej wideorelacji z konferencji w MPEC. Relację tę podzieliliśmy na trzy części: w pierwszej zarejestrowaliśmy wypowiedzi dyrektor Magdaleny Rafalskiej i prezesa Konrada Nowaka, w drugiej znajduje się prezentacja akcji „Dobra energia”, zaś w trzeciej części są pytania do uczestników konferencji i ich odpowiedzi. Zachęcamy do obejrzenia filmów, by wyrobić sobie własny pogląd w tej sprawie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa w MPEC Olsztyn (1)

13-08-2015

image galeria
Konferencja prasowa w MPEC Olsztyn (2)

13-08-2015

image galeria
Konferencja prasowa w MPEC Olsztyn (3)

13-08-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl