Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2015-08-21 22:33 | Rozmiar tekstu: A A A

MINECRAFT Konstancji Nowiny-Konopki prezentuje Galeria Rynek MOK

Olsztyn24
Wernisaż odbył się w Galerii Rynek MOK | Więcej zdjęć »
W Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbył się dzisiaj (21.08) wernisaż wystawy MINECRAFT, na której swój projekt fotograficzny zaprezentowała krakowianka Konstancja Nowina-Konopka.

Joanna Kinowska, kurator ekspozycji, o wystawie:

MINECRAFT to gra wideo, na której punkcie całkiem niedawno świat młodzieży oszalał. Gra podbija młode serca możliwością tworzenia własnego świata. Od gracza wymagana jest kreatywność i umiejętność budowania, co z kolei z pewnością uspokaja sumienia rodziców i opiekunów. Bohater się rozwija, stwarza świat, broni go, przetwarza - tak, jak w życiu. Gra ma kilka trybów, można grać w wersji kreatywnej, ale można też ustawić tryb przeżycia. Ta druga, wymagająca wyobraźni i wysiłku, sporej wyobraźni, to taka namiastka dorosłego i burzliwego życia. No risk – no fun, przy czym konsekwencje pozostają tylko w grze.
R E K L A M A
banner
MINECRAFT Konstancji Nowiny-Konopki to wizualna opowieść o tym, jak w rzeczywistości mogą się spotkać wizje dwóch nastolatków. Jedna młodość istnieje we wspomnieniach, druga dzieje się teraz, choć w dużym stopniu w świecie wirtualnym. Obserwujemy, jak różnie wchodzą w życie, jak różnie się bawią. Nie jest to podróż sentymentalna, którą chyba każdy odbył, z zatapianiem się w świat dorastania rodziców. Tu było to, tam było tamto, tu się bawiliśmy tak i tak - przypomina to bardziej zwiedzanie muzeum. Tymczasem Minecraft buduje pomost porozumienia. Nie neguje zabaw młodszych, nie ma tu utyskiwania – a wy ciągle w tych komputerach, wyszlibyście pożyć. Tryb przeżycia, w realu czy w grze, rządzi się podobnymi regułami. Z takiego dorastania zwykle mamy bogatszą głowę, wspomnienia i przeżycia, i żadnych, lub bardzo niewiele, obrazów, którymi można się podzielić.

MINECRAFT to seria zdjęć opowiadająca o tym, jak nastolatek wchodzi do świata dorastania własnej matki. Bez podróży sentymentalnej. Wchodzi i rozgrywa po swojemu daną rzeczywistość. A my patrzymy, kibicujemy, odnajdujemy się w podobnej sytuacji. Jesteśmy w stanie powstrzymać oceny, dobre rady? Możemy wejść w tę grę z powrotem?


Projekt autorki został zrealizowany wczesną wiosną 2014 roku w budynku (obecnie już nieistniejącym) Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Zainspirowany został rozmową z dziennikarzem na temat innego projektu artystki „1001 złych uczynków” na temat grupy dzieci z Zabrza, których zabawy „normalnym ludziom” zjeżyłyby włosy na głowach. Autorka, próbując odpowiedzieć na pytanie o to, jak wychowuje swoje pociechy, postanowiła pokazać jak różne są dzieciństwa zapamiętane przez nią i te współczesnych dzieci. Po rozmowie z synem na temat pożaru, który wystąpił w Minecrafcie podczas jego rozgrywki, zdecydowała się pokazać mu swój MINECRAFT (swoje dzieciństwo i swoje zabawy) i udokumentować to, co jej syn pozna i odczuje zagłębiając się w świat dzieciństwa swej matki. 

Jaki był efekt tego projektu, można dowiedzieć się z zapisu wideo dzisiejszego wernisażu. Zapraszamy do zapoznania się z nim. 

Wystawa potrwa do 20 września.

******

Konstancja Nowina-Konopka (1980) urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie,  przez blisko 10 lat pracowała w administracji samorządowej oraz przez 2 kadencje piastowała fotel radnego dzielnicy, w której mieszka. Pasja do fotografii skłoniła ją do porzucenia tych zajęć. W 2012 roku uzyskała dyplom Akademii Fotografii w Krakowie.

Zwyciężyła w konkursie fotograficznym Lens Culture Student Photography Awards projektem „1001 złych uczynków” i znalazła się w gronie „21 New and Emerging Talents”. Została również wybrana do pierwszej piątki w konkursie Vienna International Photo Awards 2013.


Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [2]
~ / 2015-08-26 18:05
Piękne zdjęcia,pięknie zrobione z jakimś przekazem dla oglądających BRAWO i GRATUJACJE
~Pani / 2015-08-22 13:50
Jak ona się ubrała?!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
OLA: Wernisaż wystawy fotografii Konstancji Nowiny-Konopki

21-08-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl