Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
d. | 2015-09-16 17:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn najmniej zadłużony

Olsztyn24
Olsztyński ratusz
Świetnie pilnujemy miejskich finansów. Doskonałe dane przedstawiło w swoim raporcie za 2014 rok Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Z opublikowanego właśnie opracowania wynika, że nasze miasto jest najmniej zadłużonym spośród wszystkich miast wojewódzkich w kraju.

W stosunku do ubiegłorocznego dochodu budżetowego zadłużenie Olsztyna wyniosło 24,73 proc. Kolejny w zestawieniu Gorzów Wielkopolski jest gorszy od stolicy Warmii i Mazur aż o 7,52 punktu procentowego. Podium uzupełnia Opole (35,81 proc.).

- Ranking „Wspólnoty” lokuje nas na przysłowiowym szarym końcu tabeli najbardziej zadłużonych miast wojewódzkich i to jest rzadki przykład tego, że czasami ostatnia lokata może cieszyć - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Powód jest prosty - de facto znaczy to tyle, że nasze zadłużenie liczone w stosunku do dochodów budżetowych jest najmniejsze w tej grupie miast. To dobra perspektywa rozwojowa. Niskie zadłużenie, a także dobra zdolność kredytowa Olsztyna pokazuje nasz potencjał inwestycyjny, co jest szczególnie ważne w kontekście dużych pieniędzy przeznaczonych na rozwój naszego kraju, zapisanych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.
R E K L A M A
banner
Na drugim końcu jest Toruń. Miasto będące siedzibą samorządu województwa kujawsko-pomorskiego jest zadłużone w relacji do dochodu na ponad 95 proc.

Co ważne - Olsztyn w tym zestawieniu jest bezkonkurencyjny trzeci rok z rzędu. Najgorzej po 2002 roku było w roku 2006, gdy stolica Warmii i Mazur była na 9. miejscu na 18 ocenianych. I jeszcze jeden ważny wskaźnik - nasze miast zostało sklasyfikowane w środku stawki, biorąc pod uwagę zdolność kredytową.

To właśnie te dwa wskaźniki (zadłużenie i zdolność kredytowa) były przede wszystkim brane pod uwagę przez autorów tegorocznego raportu. Jak podkreślają, w wyliczeniach uwzględniali całość długu, a nie - jak dopuszcza ustawa - stosując różne wyłączenia, np. związane z dofinansowaniem inwestycji realizowanych przy unijnym wsparciu.

Raport „Wspólnoty” za poprzedni rok to kolejna dobra informacja związana z kondycją naszego miasta. Przypomnijmy, że w opublikowanym przed wakacjami prestiżowym zestawieniu Banku Światowego „Doing Business In Poland 2015” Olsztyn zajął drugie miejsce.

Pełny raport jest dostępny na stronie internetowej Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” pod adresem www.wspolnota.org.pl

Komentarze [2]
~Warmiak / 2015-09-16 21:06
do "olsztyniaka": Uważam całkowicie odwrotnie. Inwestować trzeba z tego, co się ma.. Małe zadłużenie to przejaw gospodarności i przezorności. Każdy głupi potrafi żyć ponad stan i szastać (nieswoimi) pieniędzmi na prawo i lewo. Tylko, że to jest życie na koszt dzieci i wnuków.
~olsztyniak / 2015-09-16 19:46
Olsztyn najmniej zadluzony bo oprocz tramwajow nie ma tu zadnej inwestycji.Mozna nie inwestowac w ogole i nie byc zadluzonym.Taka "zachowawcza polityka" jest typowa dla tego miasta od dawna
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl