Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
d. | 2015-08-25 18:19 | Rozmiar tekstu: A A A
Urząd Marszałkowski podsumował kampanię promocyjną Wamia Mazury Pro-inwest

Ciągnie biznes do Warmii i Mazur?

Olsztyn24
Uczestnicy konferencji | Więcej zdjęć »
W hotelu Villa Pallas w Olsztynie miała dzisiaj (25.08) miejsce konferencja poświęcona projektowi „Warmia Mazury Pro-invest 2015”, zakładającemu wzmocnienie siły promocji gospodarczej regionu. Spotkanie było okazją do podsumowania kampanii prowadzonej w ramach wspomnianego projektu przez Urząd Marszałkowski.

- W 2013 roku została opracowana „Strategia marki województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014+” – tłumaczy marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Działania samorządu województwa nie są jedynie skierowane, by podkreślić walory turystyczne regionu. Chcemy realizować spójną kampanię promocyjną, która ma zadanie zaprezentować nowe myślenie o regionie, akcentując możliwości rozwoju i współpracy z inwestorami. Zwracamy się z konkretną propozycją do inwestorów, którzy chcą prowadzić biznes z poszanowaniem natury. Warmia i Mazury to bowiem region z nieskażonym środowiskiem, dającym przede wszystkim możliwość zdrowego życia i czerpania z tego korzyści.

Od początku 2015 roku potencjał gospodarczy regionu prezentowany był w ogólnopolskich oraz regionalnych mediach. Działania obejmowały promocję w telewizji, radio, Internecie, prasie, public relations, kampanię marketingu bezpośredniego oraz badanie ewaluacyjne. Koszt kampanii medialnej wyniósł blisko 6 mln zł:
R E K L A M A
banner
» telewizja - w tym czasie ukazało się ponad 10 tys. spotów w stacjach TVP 1 i 2, TVN, TVN 24 oraz stacjach tematycznych TVP, TVN oraz Polsatu,

» prasa - reklamy prasowe ukazywały się m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna, Wproście, Newsweeku, Polityce, National Geographic, Twoim Stylu, Vivie czy Angorze,

» Internet - od lutego do sierpnia 2015 roku kampania prowadzona była na portalach Gazeta.pl, oraz wp.pl (zakładana liczba odsłon 2 mln miesięcznie),

» rozgłośnie radiowe – dwie kampanie (czerwiec i sierpień 2015) – Polskie Radio 3, Polskie Radio 4, Radio Zet, RMF FM, i sieć RMF Maxxx.

» viedoblog – trzy filmy o charakterze reportażowym z Warmii i Mazur, umieszczone na dedykowanym kanale w serwisie YouTube.

Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii medialnej oraz tuż po jej zakończeniu przeprowadzono ilościowe badania. Osiągnięte wyniki miały pozwolić porównać opinie badanych przed i po kampanii, a co za tym idzie pozwolić na wstępną ocenę jej efektów.

Województwo warmińsko-mazurskie większości respondentów kojarzy się z wypoczynkiem, urlopem i jeziorami. W badaniu po kampanii pojawiły się także skojarzenia dotyczące sfery rozwoju i inwestycji. Były to przede wszystkim produkty regionalne, tereny pod inwestycje, parki technologiczne. Wzrosła również rozpoznawalność lokalnych firm, a zachętą do inwestycji w regionie jest atrakcyjne położenie, bogactwa naturalne, potencjał sektora turystyki oraz niskie koszty pracy. Za duży atut regionu uznano możliwości inwestycyjne oraz działalność specjalnych stref ekonomicznych. Najbardziej przyszłościowe sektory gospodarki, będące szansą dla inwestorów, to turystyka, leśnictwo oraz handel i usługi.

W tym czasie przeprowadzone były ponadto wyjazdy studyjne dziennikarzy do interesujących z biznesowego punktu widzenia miejsc na Warmii i Mazurach, konferencje kierowane do mediów oraz przedstawicieli środowisk biznesowych, wyjazd studyjny przedstawicieli ambasad, spotkania typu one-to-one z dziennikarzami czy wyjazdy o charakterze warsztatowym. Uczestnicy wydarzeń mogli zorientować się jak funkcjonują Parki Naukowo-Technologiczne w Olsztynie, Elblągu i Ełku czy specjalne strefy ekonomiczne w Olsztynie i Elblągu, które inspirują kreatywność. Zapoznali się również z działalnością Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE).

Ważnym aspektem przy realizacji projektu były działania podmiotu zewnętrznego GAWIM (Gospodarczy Ambasador Warmii i Mazur). Jego głównym celem było zwiększenie świadomości wśród fińskich i szwedzkich firm, stowarzyszeń, instytucji publicznych, ośrodków akademickich oraz naukowych o potencjale gospodarczym Warmii i Mazur i możliwościach nawiązania współpracy. Na potrzeby GAWIM został opracowany Informator Gospodarczy, będący wynikiem analizy oferty gospodarczej regionu Warmii i Mazur. Na rynku skandynawskim zostały zatem zaprezentowane wyróżniające się branże regionu związane z przemysłem rolno-spożywczym, przemysłem drzewno-meblarskim, produkcją jachtów, energetyką odnawialną czy turystyką. Od czerwca 2015 roku odbyło się już blisko 20 spotkań gospodarczych organizowanych na terenie Finlandii i Szwecji. Ostatnie z nich zaplanowano na 31 sierpnia 2015 roku.

W najbliższych latach samorząd województwa nadal będzie prowadził działania w zakresie promocji, które będą bazowane na pozytywnych wynikach i osiągniętych rezultatach realizowanych projektów.

- Pozytywne oddziaływanie projektu może być bazą do dalszego umacniania wizerunku regionu jako sprzyjającemu inwestycjom, m.in. dzięki realizacji kolejnych kampanii, działań i projektów promocyjnych, również dofinansowanych ze środków unijnych, w ramach perspektywy na lata 2014-2020 – przyznaje Radosław Zawadzki, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Projekt „Warmia i Mazury Pro-invest 2015” realizowany był od czerwca 2014 roku, a jego zakończenie planowane jest na koniec sierpnia 2015 roku. Współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013, Poddziałanie 1.2.3 System obsługi inwestora na poziomie regionalnym. Wartość projektu wynosi 6 844 231,20 zł z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosiło 5 817 596,52 zł. Projekt prowadzi Departament Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Projekt wpisuje się w wieloletnie działania samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, które mają na celu promocję regionu, w tym zwłaszcza promocję gospodarczą. Jest kontynuacją i uzupełnieniem dwóch poprzednich projektów realizowanych przez samorząd: „Spójny system obsługi Inwestora na Warmii i Mazurach - profesjonalne oddziaływanie promocji gospodarczej” w latach 2009-2012 i „Promocja gospodarcza Warmii i Mazur 2013+” w latach 2013-2015.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [3]
~Anna / 2015-08-26 19:18
Bezsensowna kampania w mediach i jej język - BEŁKOT. Używanie takich pojęć jak "habitat", "open space" - jedno wielkie nieporozumienie. Uważam, że 6 milionów po prostu wyrzucono w błoto.
~zz / 2015-08-26 08:01
6 (sześć) milion,ów złotych- jest się czym dzielić
~korek1 / 2015-08-25 21:28
Siedzą jedzą za naszą kasę a i tak nasze województwo jest najbardziej biednym i bezrobotnym województwem w kraju. Nic to nie daje bo jak nie będzie porządnych dróg i infrastruktury z prawdziwego zdarzenia nikt tu nie przyjdzie robić pieniędzy a te tłuste gęby dalej będą się pasły na krwi rodaków.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa dot. projektu „Warmia Mazury Pro-invest 2015”

»

25-08-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl