Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Anna Kopacz/D. | 2015-10-02 20:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Mirosław Sochacki laureatem nagrody mi. Maryny Okęckiej-Bromkowej 2015

Olsztyn24
Laureatem tegorocznej edycji nagrody został Mirosław Sochacki (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku odbyła się dzisiaj (2.10) uroczystość wręczenia nagrody mi. Maryny Okęckiej-Bromkowej, przyznawanej przez Radę Programową Radia Olsztyn dziennikarzom rozgłośni za wybitne osiągnięcia zawodowe.

Tegorocznym laureatem nagrody został dziennikarz Radia Olsztyn Mirosław Sochacki, który w swoim zawodowym dorobku ma nie tylko materiały historyczne, reportarze i audycje edukacyjne, ale też prowadzi rozmowy oraz debaty z politykami.

Laureat nie krył zaskoczenia faktem otrzymania nagrody (statuetki oraz kwoty 10 tys. zł), jednakże bardzo się z niej ucieszył. Wraz z nim cieszyli się również licznie przybyli na uroczystość koledzy i koleżanki z rozgłośni.
R E K L A M A
banner
******
Maryna Okęcka-Bromkowa urodziła się na Wołyniu (26 czerwca 1922r.). Niewiele wiadomo o tym, co robiła w czasie II wojny światowej. Po wyzwoleniu trafiła na Ziemie Odzyskane. Najpierw, do 1948 r., pracowała w Bytomskich Zakładach Budowy Maszyn w Katowicach, następnie przyjechała do Olsztyna, gdzie pracowała w Banku Inwestycyjnym.

W 1956 r. podjęła pracę dziennikarki w Polskim Radiu Olsztyn. W swej pracy dziennikarskiej podjęła temat folkloru Warmii i Mazur. Zgromadziła bogatą taśmotekę pieśni i gawęd, ratując je w ten sposób przed zapomnieniem. Ponad 200 nagranych przez nią taśm trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. Była autorką wielu programów radiowych, m.in. Tropami ludzi i pieśni. Za pracę w radiu przyznano jej Złoty Mikrofon.


Przygodę literacką Maryna Okęcka-Bromkowa zaczęła od wierszy, drukowanych najpierw w lokalnej prasie. Potem już zwróciła się w stronę prozy. Wydała trzy tomy legend, gawęd i pieśni zebranych na Warmii i Mazurach, przy czym Śpiewa wiatr od jezior (1966 r.) opatrzyła własnym wstępem, zawierającym zarys badań nad folklorem Warmii i Mazur. Kilkukrotnie był wznawiany jej zbiór baśni i legend Nad jeziorem bajka śpi (1971 r.). Pisała też powieści, w których wspomnienia z dzieciństwa łączyła ze współczesnymi sprawami regionu. Pierwsza, Sekretarzyk babuni (1970 r.), opisuje egzotykę rodowych tradycji wołyńskiego ziemiaństwa. Druga to Święto od cholery, czyli gawęda współczesna (1976 r.), trzecia, Historia familii z Marciszek (1979 r.), to saga rodzinna obejmująca cztery pokolenia na przestrzeni stu lat. W latach 1971 – 1981 Maryna Okęcka-Bromkowa była członkiem Związku Literatów Polskich.W 1982 r. odeszła na emeryturę. Od tego czasu publikowała głównie na łamach dwutygodnika Posłaniec Warmiński.

Za działalność dziennikarską, literacką i społeczną została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Była także dwukrotnie nagradzana przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.


Zmarła 15 października 2003 w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Nagroda im. Maryny Okęckiej-Bromkowej dla Mirosława Sochackiego

»

02-10-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl