Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2015-10-19 18:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Na początek z Szyman polecimy do Krakowa, Berlina i Monachium

Olsztyn24
Wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk i prezes spółki Warmia Mazury Leszek Krawczyk | Więcej zdjęć »
Porty lotnicze w Krakowie, Berlinie i Monachium to miejsca, do których już w 2016 roku uruchomione zostaną regularne loty pasażerskie z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach. Potem mają być kolejne destynacje: Londyn, Oslo, Dublin i Zagłębie Ruhry. Takie informacje ujawniła dzisiaj (19.10) wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Żyśk podczas zorganizowanej w Szymanach konferencji dla branży turystycznej z Warmii i Mazur pod hasłem „Samolotem na Mazury”.

- Od poczatku działalności Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury przewidujemy regularny ruch lotniczy - powiedziała pani wicemarszałek. - Będziemy posiadali trzy kierunki, które zostaną uruchomione w połowie stycznia 2016 roku. Są to Monachium, Berlin i Kraków. Każde z tych połączeń będzie miało 3 połączenia
tygodniowo: Monachium we wtorek, czwartek i niedzielę; Berlin we wtorek, czwartek i sobotę, zaś Kraków w środę, piątek i niedzielę.


Rejsy będą obsługiwane przez dwie linie lotnicze. Jakie? To na razie pozostaje tajemnicą. Wiadomo tylko, że z Szyman kursować będą małe samoloty, zabierające na pokład mniej niż 50. pasażerów.
R E K L A M A
banner
- Dzisiaj nie możemy mówić o szczegółach, żeby nie urazić naszych partnerów - powiedział Leszek Krawczyk, prezes spółki Warmia i Mazury. - Umówiliśmy się, że te szczegóły podamy wspólnie z przewoźnikami, podczas uroczystego podpisania umowy na realizację lotów z Szyman. A to stanie się już niebawem.

Lotnisko w Szymanach od strony technicznej jest gotowe na przyjmowanie samolotów. Jest pole wzlotów z drogą startową o długości 2500 metrów, jest terminal pasażerski o powierzchni 6800 metrów kw., jest ogrodzenie wraz z drogami patrolowymi i technicznymi, jest też konieczna dla lotniska infrastruktura. Teraz „Do załatwienia” pozostają sprawy formalne, związane z dopuszczeniem lotniska do użytkowania.

- Otwarcie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury nastąpi po otrzymaniu certyfikatu wydawanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i jego publikacji - powiedziała wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk. - Wniosek o certyfikację został złożony 14 sierpnia. Certyfikatu spodziewamy się około 15 grudnia.

Na 7 stycznia planowane jest wpisanie portu lotniczego w Szymanach do AIP, czyli zbioru najważniejszych informacji lotniczych. Ten wpis będzie podstawą do kolejnego z niezbędnych wpisów - do Rejestru Lotnisk Cywilnych. Wówczas lotnisko będzie mogło przyjąć pierwsze samoloty.

Loty do Krakowa i Berlina są już „zaklepane”, natomiast w sprawie lotów do Monachium trwają jeszcze trudne negocjacje z przewoźnikiem, który chce uzyskać dla siebie jak najwięcej. I pewnie uzyska wiele, bo połączenie Szyman z Monachium jest bardzo ważne dla powodzenia całego Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Lotnisko w Monachium jest bowiem tzw. hubem, czyli lotniskiem przesiadkowym, dokąd przylatują m.in. pasażerowie z USA czy Australii.

- Oczywiście połączenia z Krakowem, Berlinem i Monachium to nie wszystkie połączenia jakie zostaną uruchomione w 2016 roku - poinformowała wicemarszałek Śląska-Zyśk. - Potentaci na polskim rynku przewozów lotniczych czekają na wydanie Szymanom certyfikatu przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Linie te doskonale pamiętają wpadkę portu lotniczego w Modlinie. To powoduje, że otwarcie połączeń przez tanie linie lotnicze zostanie przesunięte w czasie. Spodziewamy się otwarcia takich połączeń w lecie 2016.

Dodajmy jeszcze, że w dzisiejszej konferencji w Szymanach udział wziął prawie cały zarząd województwa warmińsko-mazurskiego z marszałekiem Gustawem Markiem Brzezinem na czele. Do Szyman przyjechał też obecny prezydent Elbląga Witold Wróblewski, który w poprzedniej kadencji samorządu, jako członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, odpowiadał za budowę portu lotniczego w Szymanach.

Podczas konferencji Jarosław Klimczak - prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Olsztynie (WMROT), przedstawił założenia produktu turystycznego „Samolotem na Mazury”, podpisano list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy UWM w Olsztynie a Uniwersytetem Ludwig-Maximilians Uniwersytet w Monachium, a także podpisano porozumienia pomiędzy regionalnym touroperatorem a przedsiębiorcami z branży turystycznej w sprawie współpracy przy realizacji produktu „Samolotem na Mazury”.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [2]
~Pani / 2015-10-20 21:11
Dajmy sobie szansę.... cieszę się, że jest to lotnisko. Na pewno polecę kiedyś do Krakowa i Berlina. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Mieszkanka :)
~korek1 / 2015-10-19 20:28
Najważniejsze i pierwsze połączenia to zapewne te do Monachium i Berlina bo to dla nich to lotnisko jest zbudowane aby tani pracownicy szybciej i częściej wyjeżdżali do pracy.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja branży turystycznej „Samolotem na Mazury”

»

19-10-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl