Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2015-10-20 19:39 | Rozmiar tekstu: A A A
Walka nadal aktualna

W rocznicę powstania patriotycznego pisma Piłsudczycy wręczyli swój medal

Olsztyn24
Waldemar Ziarek wręca medal Piłsudczyków Zygmuntowi Rząpowi | Więcej zdjęć »
20 października 1902 Józef Piłsudski wydał pierwszy numer pisma „Walka”, w którym zamieścił dwa artykuły – o polityce rusyfikacji na Litwie oraz o patriotyzmie. W rocznicę tego wydarzenia Związek Piłsudczyków RP uhonorował Zygmunta Rząpa, rzeźbiarza z Olszyn (powiat szczycieński), medalem honorowym Związku Piłsudczyków RP.

Zygmunt Rząp jest bardzo zaangażowany w działania na rzecz pomocy Polakom na Litwie. W tym roku ufundował rzeźbę marszałka, która przekazał podczas tegorocznych uroczystości dożynkowych Polaków na Litwie w Pikieliszkach mer rejonu Marii Rekść.

Zygmunt Rząp - to artysta rzeźbiarz, zawodowo zajmujący się renowacją antyków, a jego hobby to wyszukiwanie na strychach, starych szopach czy stodołach, narzędzi, przedmiotów oraz innych interesujących rzeczy z dawnych lat. Dzięki tej pasji zgromadził pokaźną liczbę ciekawych eksponatów i założył własne muzeum sztuki ludowej, przeznaczając na ten cel wygraną w toto lotka.
R E K L A M A
banner
Od czasu wydania pierwszego numeru pisma „Walka” minęło 113 lat, ale problem, o którym marszałek pisał w periodyku, nadal jest aktualny z tą tylko zmianą, że obecnie Polakom na Litwie nie zagraża rusyfikacja a lituanizacja. Władze Litwy konsekwentnie, mimo sprzeciwu mniejszości polskiej, dążą do zniszczenia szkolnictwa polskiego na Litwie. Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że zainterweniował polski sejm, przyjmując we wrześniu, uchwałę, w której wyraża zaniepokojenie ograniczaniem dostępu do edukacji w języku polskim Polakom mieszkającym na Litwie”.

Waldemar Ziarek

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl