Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-10-21 17:38 | Rozmiar tekstu: A A A

Jutro otwarcie największej inwestycji w gospodarce odpadami na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Olsztyński ZUOK jest już gotowy do przetwarzania odpadów (fot. ZUOK - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Jutro (22.10) o godz. 10.30 przy ul. Lubelskiej 53 w Olsztynie zostanie uroczyście otwarty Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Wydarzenie będzie zwieńczeniem projektu realizowanego od 2010 r. przez ZGOK w Olsztynie, spółkę 37 gmin centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego. To przedsięwzięcie ma przenieść nas w nową erę gospodarowania odpadami.

Wartość inwestycji realizacji to ok. 160 mln zł. Zakład został wyposażony w linię technologiczną do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych o przepustowości ok. 95 000 ton/rok, instalację do demontażu odpadów wielkogabarytowych, w tym demontażu odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, urządzenia do kruszenia odpadów budowlanych oraz plac do ich magazynowania. Zakład posiada również magazyn odpadów niebezpiecznych oraz linię do sortowania odpadów selektywnie zebranych o przepustowości ok. 16 000 ton/rok.

Całość projektu obejmowała wcześniej jeszcze dwa inne etapy: rekultywację 8 wysypisk i budowę 3 stacji przeładunkowych. Wszystko kosztowało ok. 240 milionów zł.
R E K L A M A
banner
Realizacja projektu budowy systemu gospodarowania odpadami dla 37 gmin centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego z liczbą pół miliona mieszkańców na obszarze dużym i słabo zaludnionym, jakim są Warmia i Mazury - to było wyzwanie na skalę kraju. 22 października włodarze tych miast i gmin wspólnie będą świętować zakończenie projektu.

W Polsce współdziałanie samorządów w realizacji pomysłów inwestycyjnych nie jest nowością. Ale współpraca na taką skalę, jak w przypadku projektu olsztyńskiego ZGOK, jest ewenementem.

Technologia przyjęta w olsztyńskim Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych określana jest jako biologiczne suszenie odpadów i ich segregacja mechaniczna. Zakład będzie przerabiał śmieci na energetyczne paliwo (RDF) wykorzystywane później przez cementownie i elektrociepłownie. Odpady zbierane selektywnie będzie sprzedawał recyklerom, pomniejszając w ten sposób koszty utylizacji przyjętych odpadów zmieszanych.

Po uroczystości otwarcia inwestycji przy ul. Lubelskiej 53, goście uroczystości przemieszczą się do Olsztyńskiego Parku Naukowo-technologicznego przy ul. Trylińskiego 2, gdzie o godz. 13.00 odbędzie się konferencja nt. zrealizowanej inwestycji i  prezentacje filmowe.

W konferencji wezmą udział m.in. przedstawiciel Ambasady Danii Witold Szczepkowski, specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii oraz Andrzej Zioło z firmy Ramboll Polska, realizującej wiodącą inwestycję w Kopenhadze, zakład energetyczny na paliwo alternatywne, projekt obsypany nagrodami.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl