Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2015-10-26 00:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Lewica nie jest „na topie”?

Olsztyn24
Wieczór wyborczy Zjednoczonej Lewicy | Więcej zdjęć »
Jeżeli potwierdzą się wyniki wyborczych badań sondażowych pracowni exit poll, w nowym polskim parlamencie nie będzie lewicy. Według sondaży, na Zjednoczoną Lewicę głosowało 6,6% wyborców, a próg wyborczy dla tej koalicji lewicowych ugrupowań wynosił 8%. W ławach sejmowych zasiądą więc najprawdopodobniej tylko prawica i liberałowie.

- Na razie mamy tylko sondaż exit poll, więc musimy poczekać do jutra, kiedy Państwowa Komisja Wyborcza poda oficjalne wyniki wyborów - powiedział nam Marcin Kulasek, sekretarz Rady Wojewódzkiej SLD w Olsztynie, a także kandydat na posła z listy Zjednoczonej Lewicy. - Dopiero wtedy będziemy wiedzieli, na czym tak naprawdę stoimy. Wierzymy, że jednak wieczorem, kiedy sondaż nie był już prowadzony, nasi wyborcy pofatygowali się do urn i oddali na Zjednoczoną Lewicę te brakujące 1,4% głosów. Gdybyśmy poszli do wyborów jako partia SLD, to 6,6% głosów dawałoby nam miejsce w sejmie, ale zdecydowaliśmy się na koalicję i teraz ponosimy tego konsekwencje.

O ten sam elektorat Zjednoczona Lewica rywalizowała z również lewicową Partią Razem, która według sondaży uzyskała 3,9% głosów, a więc również nie zdobyła mandatów poselskich.
R E K L A M A
banner
- Zjednoczona Lewica wystosowała do Partii Razem zaproszenie do wspólnego działania, ale partia ta nie odpowiedziała na nie - poinformował Marcin Kulasek. - Stwierdzili, że nie chcą z nami współpracować i o mandaty w sejmie będą się ubiegać samodzielnie.

Teraz trzeba założyć, że wyborczy wynik Zjednoczonej Lewicy nie osiągnie 8. punktów procentowych, a Partii Razem - 5%. Lewica nie będzie więc miała swoich przedstawicieli w sejmie. 

- To byłaby największa porażka polskiej lewicy w ostatnim ćwierćwieczu - powiedział Kulasek. - Trudno sobie wyobrazić sejm bez lewicy, z bardzo mocną prawicą, która chce dużych zmian, łącznie ze zmianą konstytucji.

W tej sytuacji całkiem na miejscu wydaje się pytanie o przyszłość polskiej lewicy, a Sojuszu Lewicy Demokratycznej w szczególności.

- Na pewno będą niezbędne jakieś zmiany - powiedział Marcin Kulasek. - Od pewnego czasu widzimy, że zarówno jako SLD, jak i jako lewicowa koalicja, nie jesteśmy „na topie”. Jednak nie składamy broni. W SLD czeka nas kampania sprawodawczo-wyborcza. Gdyby się okazało, że projekt Zjednoczona Lewica nie wyszedł, to może rzeczywiście sojusz powinien wrócić do swoich korzeni. Trzeba się będzie bardzo poważnie zastanowić nad zmianami w formacji, nad zmianą pokoleniową. Może również nad nową nazwą.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~ada / 2015-10-26 09:59
no to sie komuszki przeliczyly buhaha
~MK / 2015-10-26 09:24
Zlew na WiM zdobył 9,4 %, a więc i tak sporo powyżej progu. W kraju wynik wzrósł do 7,5, czyli zabrakło pół procenta. Partia Razem odebrała ZL ze trzy razy więcej głosów. Jednym słowem - Zandberg załatwił Millera!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Wieczór wyborczy Zjednoczonej Lewicy w Olsztynie

»

25-10-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl