Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2015-10-26 18:51 | Rozmiar tekstu: A A A

Miasto podpisało umowę na projekt miejskich tras rowerowych

Olsztyn24
Od lewej: oficer rowerowy Mirosław Arczak, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i prezes spółki Now-Eko Sebastian Kuźniewski | Więcej zdjęć »
Projekty kilkudziesięciu kilometrów rowerowych traktów oraz aktualizacja strategicznych dokumentów to część umowy, jaką podpisał dzisiaj (26.10) prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz z olsztyńską spółką Now-Eko.

Obecnie w Olsztynie rowerzyści mają do dyspozycji około 70 km tras rowerowych. Dokumentacja, jaka ma powstać do końca czerwca przyszłego roku, będzie dotyczyć kolejnych 30 kilometrów. Prace są efektem realizowanej od ponad pięciu lat strategii.

- Ta umowa to znaczący krok naprzód - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Dokumentacja, która ma zostać przygotowana, odpowie na pytania, jak mają wyglądać drogi rowerowe zaplanowane na 10 ważnych trasach na terenie całego miasta. Priorytetowe odcinki zostały wybrane na podstawie aktualnego zapotrzebowania i oczywiście w oparciu o wciąż aktualne opracowania z 2009 roku.
R E K L A M A
banner
Dokumenty będą bazą do starania się o finansowe wsparcie realizacji tych zadań. Wiadomo, że największe szanse na dofinansowanie będą miały projekty zakładające tzw. łańcuch ekomobilności, czyli przewidujące uzupełnianie się komunikacji rowerowej z komunikacją publiczną i pieszą.

- Projekty będą także zawierać lokalizacje elementów małej architektury - informuje Mirosław Arczak, miejski oficer rowerowy. - Mowa o stojakach rowerowych, ławkach, koszach na śmieci, tablicach informacyjnych SIM, samoobsługowych stacjach naprawy rowerów. Chcemy też zainstalować urządzenia pomiarowe, czyli liczniki rowerowe na potrzeby badania liczby użytkowników powstałej infrastruktury. Oczekujemy wskazania lokalizacji parkingów Bike&Ride w miejscach powiązania komunikacji rowerowej z innymi rodzajamii komunikacji.

Zadanie ma wartość ponad milion złotych. Będzie się składać z 12 etapów:

» Etap I  – jednostronna ścieżka rowerowa i chodnik w ul. Witosa/Krasickiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Kanta do skrzyżowania z ul. Wilczyńskiego (według koncepcji tzw. projektu tramwajowego).

» Etap II - projekt organizacji ruchu na al. Piłsudskiego od skrzyżowania z ul. Rejewskiego do skrzyżowania z ul. Kościuszki.

» Etap III – obustronna (lub fragmentami jednostronna w zależności od możliwości terenowych) ścieżka rowerowa i chodnik ul. Pstrowskiego od skrzyżowania z ul. Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Masztową.

» Etap IV – jednostronna ścieżka rowerowa i chodnik w al. Obrońców Tobruku od skrzyżowania z ul. Gałczyńskiego do skrzyżowania z al. Sikorskiego oraz połączenie ścieżki rowerowej od skrzyżowania z ul. Iwaszkiewicza poprzez ul. Polną i Barczewskiego, do skrzyżowania al. Warszawskiej, ul. Śliwy i ul. Jagiellończyka.

» Etap V – trasa rowerowa „Kołodrom” z os. Jaroty w okolicach ul. Wilczyńskiego przez os. Nagórki i Pojezierze do ul. Towarowej, Kościuszki.

» Etap VI – trasa rowerowa „Łynostrada” prowadząca wzdłuż Łyny z os. Brzeziny poprzez os. Podgrodzie, Park Centralny, Park Podzamcze i Las Miejski, aż do granic Olsztyna w okolicy ujścia rzeki Wadąg. Na trasie znajdą się oprócz ławek, stojaków rowerowych i samoobsługowych stacji naprawy także altany wypoczynkowe oraz wieża lub tarasy widokowe.

» Etap VII - obustronne pasy rowerowe na ul. Kościuszki od skrzyżowania z ul. Niepodległości, do skrzyżowania z ul. Żołnierską.

» Etap VIII – ścieżka rowerowa i chodnik w ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Dybowskiego, do granic administracyjnych Olsztyna.

» Etap IX – jednostronna droga rowerowa i chodnik w ul. Wojska Polskiego od skrzyżowania z ul. Sybiraków, do granic administracyjnych Olsztyna.

» Etap X – jednostronna ścieżka rowerowa i chodnik w ul. Sielskiej od skrzyżowania z ul. Lotniczą, do granic administracyjnych Olsztyna.

» Etap XI – Aktualizacja opracowania „Standardy techniczne infrastruktury rowerowej dla sieci dróg rowerowych Miasta Olsztyna” z 2009 roku. Są to wytyczne, którymi należy się kierować przy projektowaniu i budowie ścieżek rowerowych w Olsztynie, a które to należy zaktualizować do najnowszych przepisów i nowoczesnych rozwiązań.

» Etap XII – Opracowanie „Studium rozwiązań infrastrukturalnych i organizacyjnych na rzecz rozwoju systemu komunikacji rowerowej dla obszaru Zatorza”, które obejmować będzie os. Zatorze i os. Podleśna oraz fragment os. Zielona Górka. Ma to być zbiór rozwiązań, które wykorzystywać będą istniejącą infrastrukturę drogową.

Więcej informacji o przedsięwzięciu dostępnych będzie w zapisach wideo dzisiejszej konferencji.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Podpisanie umowy na opracowanie projektów tras rowerowych w Olsztynie

26-10-2015

image galeria
Mirosław Arczak przedstawia plany rozwoju tras rowerowych w Olsztynie

26-10-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl