Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-11-08 15:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Fundacja PZU spełniła połowę obietnicy?

Olsztyn24
Tak wygląda „aktywne” przejście na ul. Sielskiej w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Z olsztyńskiego ratusza dotarła do nas informacja o zakończeniu modernizacji przejścia dla pieszych na ulicy Sielskiej w Olsztynie, którą sfinansowała Fundacja PZU w ramach akcji „Stop wariatom drogowym”. Pojechaliśmy na miejsce - i jak to często bywa przy konfrontacji obietnic z ich realizacją - przeżyliśmy rozczarowanie. Naszym zdaniem - Fundacja PZU wypełniła tylko połowę obietnicy dotyczącej budowy na ulicy Sielskiej „aktywnego” przejścia dla pieszych.

Przypomnijmy, że w dniu 5 października br., przedstawiciele Fundacji PZU zorganizowali konferencję prasową przy wjeździe do Hotelu Omega, w miejscu gdzie znajdują się dwa przejścia dla pieszych przez ruchliwą ulicę Sielską. Według przekazanej dziennikarzom informacji, oba te przejścia miały być przebudowane na „aktywne” w ramach jednego przedsięwzięcia. Przed zebrami miały być położone kilkumetrowe, kontrastowe maty antypoślizgowe dla samochodów, a przy przejściach miały być ustawione sygnalizatory świetlne sygnalizujące kierowcom zbliżanie się pieszych. Modernizacja obu przejść (nota bene leżących w obrębie jednego skrzyżowania ulicy Sielskiej z wjazdami do hotelu i stacji paliw) miała kosztować ok. 50 tys. zł.

Realizacja przedsięwzięcia rozbiegła się jednak z obietnicami. Na „aktywną” przebudowano tylko jedną zebrę, tę raczej mniej wykorzystywaną przez pieszych. Drugie przejście nie zostało „ruszone”. Widocznie zabrakło pieniędzy na zmodernizowanie obu przejść, chociaż nie zabrakło ich na ustawienie tablic informujących, kto jest fundatorem przedsięwzięcia.
R E K L A M A
banner
Przy okazji obserwowaliśmy też zachowanie kierowców zbliżających się do tego „aktywnego” przejścia. Reakcji nie było. Nawet gdy staliśmy przy przejściu, a nad nami pulsowały żółte światełka informujące o pieszym przy przejściu, nie zauważyliśmy kierowcy, który zdjąłby nogę z gazu, a tym bardziej zatrzymał się. Widać na nabycie kultury korzystania z dróg trzeba jeszcze czasu. Na razie trzeba przyjąć, że „aktywne” przejście dla pieszych na ulicy Sielskiej to swoisty gadżet - cieszy oko, ale pożytek z niego niewielki.

******

W dniu 10.11.2015 r. w wyżej opisanej sprawie otrzymaliśmy e-mail od Artura Dziekańskiego, kierownika zespołu PR i nowych mediów Grupy PZU, którego zawartość publikujemy niżej.

W nawiązaniu do artykułu „Fundacja PZU spełniła połowę obietnicy?” z dnia 8.11.2015 r., (...) informujemy, że zamieszczone w materiale informacje są niezgodne z prawdą.

W ramach kampanii „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym” Fundacja PZU zorganizowała konkurs „Aktywne przejścia dla pieszych”. Konkurs przeznaczony dla zarządców dróg dawał szansę na przebudowę niebezpiecznych przejść w zwycięskich lokalizacjach. Zgodnie z regulaminem konkursu modernizacja polegała na wyposażeniu przejścia w elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych, tj. maty antypoślizgowe, system świetlny informujący kierowców o zbliżaniu się pieszego oraz zestaw stale świecących „kocich oczek”.

W konkursie wziął udział Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu z Olsztyna, dokonując zgłoszenia jednego przejścia przy ul. Sielskiej (wjazd do hotelu Omega). Do konkursu nie zostały zgłoszone dwa przejścia, znajdujące się przy ul. Sielskiej, tylko jedno, którego modernizacja została przeprowadzona.

Podczas briefingu prasowego w dniu 5 października br. został zaprezentowany projekt przejścia, które powstanie, wraz z wyraźnym zaznaczeniem elementów, które zostaną przebudowane w obrębie skrzyżowania. W załączeniu wizualizacja. Modernizacja zakładała umieszczenie elementów aktywnego przejścia po dwóch stronach jezdni, a nie modernizację dwóch przejść w obrębie skrzyżowania.

Fundacja PZU dokonała modernizacji w zgodzie z przedstawionym projektem. (...)

Artur Dziekański
Kierownik Zespołu PR i nowych mediów

******

Od autora:

Informację, że zmodernizowane zostaną oba przejścia w obrębie jednego skrzyżowania, otrzymałem podczas konferencji prasowej w dniu 5.10 przy wytypowanym do modernizacji skrzyżowaniu ul. Sielskiej z wjazdami do hotelu Omega i stacji paliw; widocznie przestawicielka Fundacji PZU udzielająca mi informacji nie była dokładnie poinformowana o przedsięwzięciu, a zdrowy rozsądek podpowiadał jej, że w tym właśnie miejscu sens ma jedynie zmodernizowanie obu przejść! Nadal uważam, że zmodernizowanie tylko jednego przejścia na ww. skrzyżowaniu to tylko swoisty gadżet i zaledwie pół kroku w stronę poprawy bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu.

Wacław Brudek

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~allensteiner / 2015-11-08 20:13
Jechałem nie tak dawno leśną drogą na grzyby, więc mam wyobrażenie, jak powinna wyglądać droga na której obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Ul. Sielska jest chyba ze sześć razy za szeroka.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl