Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ep | 2015-11-17 14:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Autyści widzą więcej i chcą pomagać

Olsztyn24
Józek Budny z mamą | Więcej zdjęć »
Chociaż sam cierpi na autyzm, chce pomóc innym i już dziś zadbać o przyszłość dorosłych kolegów. Mowa o 12-letnim Józku Budnym ze szkoły podstawowej Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Chłopiec właśnie przekazał swoje plastyczne dzieła Stowarzyszeniu Wyjątkowe Serce na rzecz zbiórki pieniędzy na budowę domu dla dorosłych niepełnosprawnych.

– Piękny gest. Jestem bardzo dumna z ucznia – podsumowuje Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i przewodnicząca SWS.

Arcydzieła Józka to wydrukowane na profesjonalnym płótnie i oprawione grafiki komputerowe o różnorodnej tematyce. Dziesięć obrazów przedstawia świat prehistoryczny, rozwój człowieka i historię wynalazków. Czyli wszystko co najbardziej interesuje Józka, oczywiście w jego własnej niezwykłej interpretacji.
R E K L A M A
banner
W 2014 roku prace zostały po raz pierwszy wystawione w ZPE. Potem przez kilkanaście miesięcy objeżdżały Polskę, goszcząc na ekspozycjach m.in. w Łodzi, Opolu, Wrocławiu, Sopocie. Teraz z inicjatywy samego Józka wróciły do ZPE. Z przeznaczeniem sprzedania na aukcji, z której dochód będzie przeznaczony na budowę Warmińskiej Kuźni Pracy Modrak, miejsca pracy i pobytu dorosłych niepełnosprawnych.

– Pomyślałem, że tak będzie dobrze – tłumaczy skromnie Józek.

- Gdyby dziś Józio kończył 18 lat, nie znalazłby pracy w naszym mieście. Być może dołączyłby do innych autystów spędzających cały dzień w domu, bez możliwości pracy. Mimo że jest chwalonym artystą, którego wystawa prac przez dwa lata widoczna była w kilku miastach Polski. A szkoda by było, bo jak widać po Józku - autyści widzą więcej, dostrzegają wiele szczegółów i potrafią wykonać pracę równie dobrze, jak inni ludzie, jeśli pracują w przyjaznym i bezpiecznym dla nich środowisku –
tłumaczy Bogusława Budna, mama Józka. - Dlatego będziemy wspierać każdy lokalny projekt wspomagający dorosłych artystów. Dziś ofiarujemy obrazy na cele Warmińskiej Kuźni Pracy Modrak, miejsca, w którym autyści będą mogli pracować.

Inicjatywa bardzo cieszy Wandę Agnieszkę Jabłońską, dyrektor ZPE i przewodniczącą Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce.

– Jestem bardzo dumna z mojego utalentowanego ucznia. To wyjątkowy gest, świadczący o dużej wrażliwości i dojrzałości – mówi dyrektor ZPE. – Warmińska Kuźnia Pracy będzie miejscem, gdzie dorośli niepełnosprawni będą mogli mieszkać i pracować wykorzystując swój potencjał. Żeby przystąpić do inwestycji, musimy jednak zebrać pieniądze na budowę. Prowadzimy już odpowiednie działania, w tym celu zorganizujemy również aukcję prac Józka, która z pewnością będzie wydarzeniem.

Więcej o Józku i jego talentach przeczytacie na blogu www.stacjaautyzm.blogspot.pl

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl