Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Milena Brzostek | 2015-11-30 16:28 | Rozmiar tekstu: A A A

II Festiwal Sztuki Czytania zorganizowano w Dobrym Mieście

Olsztyn24
II Festiwal Sztuki Czytania w Dobrym Mieście (fot. CBK Dobre Miasto) | Więcej zdjęć »
Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście i Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur były organizatorami II Festiwalu Sztuki Czytania, który odbył się 26–28 listopada w Dobrym Mieście.

W pierwszym dniu festiwalu odbył się przegląd konkursowy sztuki czytania w kategorii dzieci i młodzieży, w której wzięło udział 120 uczestników. Jury w składzie: Andrzej Fabisiak, Wiesława Szymańska–Niemaszek i Elżbieta Lenkiewicz przyznało I miejsce Annie Wołodźko, Kami Włodarskiej, Rafałowi Kierzkowskiemu, Przemysławowi Kierzkowskiemu, Remigiuszowi Piekutowi z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście za interpretacje fragmentu książki „110 ulic” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. II miejsce zajęli: Barbara Puszcz, Dominika z Gimnazjum nr 1 w Lidzbarku Warmińskim za interpretację fragmentu książki „Wiedźmy” Roald’a Dahl’a,  a III miejsce Nadia Serwach, Dominika Trubiło z Młodzieżowego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim za interpretację fragmentu książki „Rozmowa z kamieniem” Wisławy Szymborskiej.

Ponadto jury przyznało wyróżnienia: Alicji Bogdanowicz, Idzie Stasiewicz, Juli Pietnoczce ze Szkoły Podstawowej w Dobrym Mieście za interpretację fragmentu książki „Ferdynand Wspaniały” Ludwika Jerzego Kerna. Nagroda indywidualna za interpretację roli w „Wiedźmach” Roald;a Dahl;a przypadła Barbarze Puszcz, która otrzymała czytnik e-book ufundowany przez Związek Gmina Warmińsko-Mazurskich. Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa, zaś laureaci otrzymali nagrody książkowe.
R E K L A M A
banner
Po południu odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Szczepkowską, autorką książki m.in. „Wygrasz jak przegrasz”.

W piątek w południe odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Kujawskim, który opowiedział o swoim cyklu książek o Szlakach wodnych m.in.: „Pasłęka, „Krutynia”, „Niegocin”. W spotkaniu wzięła udział młodzież z dobromiejskich szkół, która z zainteresowaniem poznawała tajniki warsztatu autora i przygody z pisaniem książek.

Wieczorem w audycji na żywo Radia Olsztyn Ewa Zdrojkowska – dziennikarka olsztyńskiego radia, rozmawiała z Wojciechem Bonowiczem – poetą, publicystą, dziennikarzem, autorem głośnej biografii ks. Józefa Tischnera o jego twórczości oraz książek dla dorosłych i dla dzieci.

W ostatnim dniu festiwalu odbył się przegląd konkursowy sztuki czytania w kategorii dorosłych, w której wzięło udział ponad 30 uczestników. Jury, pod przewodnictwem dyrektora CKB Andrzeja Fabisiaka,  bardzo wysoko oceniło poziom artystyczny prezentacji przyznając ex aequo dwa I miejsca Spółdzielni Mieszkaniowej Jedność w Ostródzie za interpretację tekstu „Drewniana miska” Edmunda Morrisa oraz Teatrowi Pallicho z CKB w Dobrym Mieście za interpretację fragmentu opowiadań „Żywoty Świętych Osiedlowych” Lidii Amejko. II miejsce zajął Lidzbarski Dom Kultury za prezentację utworu „Świteź” Adama Mickiewicza, III miejsce zdobył Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie za przeczytanie felietonów Joanny Szczepkowskiej „Idzie nowe”. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę książkową i dyplom za udział w Festiwalu.

Przeglądom towarzyszyły warsztaty z zakresu sztuki czytania.

Finałem festiwalu była premiera w Teatrze przy stoliku jednoaktówek Antoniego Czechowa „Oświadczyny”, „Niedźwiedź”, w wykonaniu Wiesławy Szymańskiej–Niemaszek, Grzegorza Jurkiewicza, Radosława Hebala. O koncepcji teatru i twórczości A. Czechowa mówiła Elżbieta Lenkiewicz.

Podczas II Festiwalu Sztuki Czytania uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wystawy fotografii starodruków i książek z XIX wieku pt. „Zdmuchnąć kurz”, kupić nowości wydawnicze gości festiwalu i nabyć książki z drugiej ręki.

II Festiwal Sztuki Czytania należy uznać za sukces artystyczny i frekwencyjny. Zainteresowanie publiczności, nagłośnienie medialne, stanowią argumenty pozytywnej oceny Festiwalu Sztuki Czytania jako imprezy promującej czytelnictwo, język polski i sztukę czytania.

Czytelnictwo, kreatywność, artystyczna interpretacja tekstów literackich, to główne atrybuty spotkania miłośników literatury. Ogłoszony konkurs na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich, prozatorskich, scen z dramatów był adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Ogółem w Festiwalu wzięło udział ponad 300 osób, co dobitnie świadczy o dużym zainteresowaniu imprezą. Festiwal z powodzeniem realizuje kulturotwórcze działania na Warmii i Mazurach.

Festiwal częściowo został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego w ramach projektu – „Warmia i Mazury regionem sztuki słowa” oraz Programu „Działaj Lokalnie IX Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Lokalną Grupą Działania Warmiński Zakątek”.

Milena Brzostek

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl