Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-12-02 13:02 | Rozmiar tekstu: A A A

Budowa Green Velo na Warmii i Mazurach zakończona

Olsztyn24
Konferencja podsumowująca projekt Green Velo na Warmii i Mazurach | Więcej zdjęć »
Zakończyła się budowa szlaku rowerowego Green Velo na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Dzisiaj (2.12) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie projekt symbolicznie podsumowali: marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, członek zarządu województwa Marcin Kuchciński, dyrektor departamentu infrastruktury i geodezji Wiktor Wójcik oraz rzecznik prasowy projektu Jarosław Panek.

Przypomnijmy, że szlak rowerowy Green Velo przebiega przez pięć województw – warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Projekt polegał na budowie nowych ścieżek rowerowych, adaptacji chodników na potrzeby ruchu rowerowego, modernizacji nasypów nieczynnych linii kolejowych, adaptacji wałów przeciwpowodziowych, tworzeniu odpowiedniej infrastruktury towarzyszącej, odpowiednim oznakowaniu i połączeniu trasy z dworcami, parkingami i atrakcjami turystycznymi.

Na Warmii i Mazurach wytyczono 395 km trasy, która biegnie północną częścią województwa, blisko granicy z obwodem kaliningradzkim. Szlak rozpoczyna się w Elblągu, a biegnie m.in. przez Lidzbark Warmiński, Węgorzewo, Gołdap, Suwałki, Augustów, Białystok, Hajnówkę, Terespol, Chełm, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz, Kielce, kończąc swój bieg w miejscowości Końskie w województwie świętokrzyskim.
R E K L A M A
banner
Ponad dwa tysiące kilometrów trasy kosztowało blisko 300 mln zł, a dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 wyniosło 264 mln zł. Wartość prac na Warmii i Mazurach to 86 mln zł, z czego dofinansowanie unijne stanowi 80 mln zł.

Odcinek szlaku na Warmii i Mazurach w 56% ma nawierzchnię gruntową. Często prowadzi po wałach przeciwpowodziowych i nasypach kolejowych, na których umiejscowiono około 60 km trasy. 44% długości całego szlaku wiedzie po asfalcie i bezfazowej kostce brukowej. Na trasie wybudowano 10 obiektów inżynierskich, takich jak mosty i kładki. Wybudowano także 40 miejsc obsługi rowerzystów (MOR) oraz ustawiono 305 stojaków na rowery.

Jak poinformował członek zarządu województwa Marcin Kuchciński, w planach samorządu województwa jest połączenie Green Velo z Olsztynem.

- Prowadzimy rozmowy w sprawie doprowadzenia Green Velo do Olsztyna - powiedział Marcin Kuchciński. - Chodzi o 60-kilometrowy odcinek pomiędzy Olsztynem a Lidzbarkiem Warmińskim. Tę inwestycje chcemy połączyć z planowaną w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego budową Łynostrady w Olsztynie oraz ścieżkami rowerowymi na terenach poszczególnych gmin położonych na trasie od Olsztyna do Lidzbarka Warmińskiego.

Dzisiaj jeszcze nie wiadomo, kiedy ruszy ta inwestycja. Można jedynie powiedzieć, że stanie się to w obecnej „perpektywie finansowej”, a więc najpóźniej do 2020 roku.

Rozwój rowerowej autostrady na Warmii i Mazurach będzie obejmował również budowę ponad 300-kilometrowej pętli wokół Wielkich Jezior Mazurskich, która powstanie w najbliższych latach.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [2]
~klu / 2015-12-03 11:54
cała prawda o green velo na www.fb.com/greenfailo
~olsztyniak / 2015-12-02 18:07
Były "radny" dochrapał się kolejnego koryta. Pojawia się jako znawca ścieżek rowerowych i samych rowerów. No to gratulacje działaczom PO, bo to oni uchronili nieudacznika przed bardzo słuszną decyzją wojewody. Bo oczywiście "nasi" radni bronili "kieźliniaka mieszkającego" w Olsztynie. Tylko tak rządzić.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. Green Velo na Warmii i Mazurach

02-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl