Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-12-08 17:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur pokazało odrestaurowane malowidła lidzbarskiego zamku

Olsztyn24
Odrestaurowane malowidła lidzbarskiego zamku | Więcej zdjęć »
W kwietniu przyszłego roku zakończony zostanie II etap prac restauracyjnych w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Do tego czasu sukcesywnie kończone będą poszczególne zadania, które weszły w skład realizowanego od 1,5 roku przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie projektu pod nazwą „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim - perły architektury gotyckiej w Polsce - II etap”.

Dzisiaj (8.12) w lidzbarskim zamku odbył się końcowy odbiór prac konserwatorskich ścian i sklepień I piętra krużganków. Zaproszeni na zwołaną z tej okazji konferencję prasową dziennikarze mogli przekonać się, że używane przez konserwatorów, w odniesieniu do zamku w Lidzbarku Warmińskim, określenie „malowany zamek” jest jak najbardziej uzasadnione. Tylko na poddanym restauracji ścianach i sklepieniach I piętra zamkowych krużganków konserwatorzy ujawnili, zabezpieczyli i w części wyeksponowali dla zwiedzających około 150 malowideł i grafik.

- Zamek w Lidzbarku Warmińskim jak najbardziej zasługuje na miano „malowanego zamku” - mówi Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. - To teraz jeden z największych z zachowanych w Polsce zespołów malowideł.
R E K L A M A
banner
Jakkolwiek konserwacja polichromii należała do istotnych cześci projektu, to nie mniej ważne są prowadzone jeszcze prace związane z naprawą więźby dachowej zamku i wymianą dachówek na głównych dachach czterech skrzydeł zamku. Konserwowane są także wszystkie zamkowe elewacje i naprawiana jest stolarka okienna.

- Z drobniejszych prac budowlanych trzeba wspomnieć o konserwacji sieci c.o. i wod-kan. - mówi dyrektor Jelińska. - Ważnym elementem były też prace odwadniające międzymurza i towarzyszące im prace archeologiczne, które przyniosły sporo nowej wiedzy o lidzbarskim zamku.

Co ciekawe, przygotowywana jest też iluminacja zamku, której do tej pory lidzbarski zabytek nie miał.

Istotnym, z punktu widzenia atrakcyjności ekspozycji Muzeum Warmii i Mazur, jest także ta część projektu, która dotyczy restauracji zabytkowych mebli znalezionych na strychu lidzbarskiego zamku. Renowacji poddano 12 takich obiektów. Trzy z nich, po odnowieniu, można było zobaczyć dzisiaj w lidzbarskim zamku: piękną barokową szafkę zegarową i dwie szafy sieniowe.

Projekt „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim - perły architektury gotyckiej w Polsce - II etap” finansowany jest z funduszy norweskich oraz z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim (1)

»

08-12-2015

image
Konferencja prasowa w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim (2)

»

08-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl